Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie. Dotyczy świąt Bożego Narodzenia, wielu Polaków się wścieknie

Polska - rozporządzenie dotyczące Bożego Narodzenia
własne
Autor Barbara Bujar27.11.2020

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Polsce będą wyglądały zupełnie inaczej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 roku przy stole wigilijnym i na innych spotkaniach rodzinnych będzie obowiązywał określony limit osób. Zmiany pojawią się także w handlu.

Zasady dotyczące organizacji świąt Bożego Narodzenia w Polsce zostały ustalone. Jak podaje TVN 24, rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 roku znalazło się w Dzienniku Ustaw. Przepisy będą obowiązywały do 27 grudnia 2020 roku. Wśród nich znalazło się między innymi ograniczenie liczby osób na spotkaniach.

Podczas porodu przeżyła prawdziwą traumę. Zachowanie położnej nie mieści się w głowiePodczas porodu przeżyła prawdziwą traumę. Zachowanie położnej nie mieści się w głowieCzytaj dalej

Nowe restrykcje w Polsce. 5 osób przy wigilijnym stole i zniesienie godzin dla seniorów

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem do 27 grudnia będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Dotyczy to nie tylko spotkań rodzinnych, ale także „imprez i zebrań niezależnie od ich rodzaju”. Wyjątkiem będą osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe – ta zasada będzie obowiązywała również w trakcie Wigilii.

24 grudnia przy wspólnym stole będzie mogło zasiąść 5 osób oraz osoba organizująca kolację, a także jej współlokatorzy. Oznacza to, że jeżeli kilkuosobowa rodzina będzie urządzać spotkanie wigilijne, wciąż będzie mogła zaprosić na nie 5 osób. Zasada będzie obowiązywała także podczas innych świątecznych zgromadzeń.

Od ustalonego zakazu są oczywiście pewne wyjątki. Z ustaleń TVN 24 wynika, że limit 5 osób nie będzie obowiązywał podczas spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych, szkoleń i egzaminów medycznych, konkursów na aplikację sędziowską i prokuratorską oraz egzaminów sędziowskich i prokuratorskich.

Na liście wyjątków znalazły się także egzaminy kwalifikujące do uzyskania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, szkolenia, kursy i egzaminy związane transportem, ruchem drogowym i lotniczym, egzaminy i szkolenia dla grup mundurowych, kursy pierwszej pomocy oraz wybrane egzaminy językowe.

W trakcie świąt Bożego Narodzenia zmienią się także zasady dotyczące handlu. Decyzją rządu 24 grudnia zostaną zniesione godziny dla seniorów. Oznacza to, że w Wigilię między godziną 10:00 a 12:00 każdy będzie mógł zrobić zakupy. Tego dnia sklepy będą jednak czynne wyłącznie do godziny 14:00.

Rozmowy toczą się także na temat dodatkowej niedzieli handlowej. Na ten moment zakupy będzie można zrobić 13 i 20 grudnia. Rząd zastanawia się jeszcze nad 6 grudnia.

- Zmiana wprowadzająca dodatkową niedzielę handlową pojawiła się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw. Projekt został opublikowany w środę – informuje TVN 24.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Policja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyła
3.Małgorzata Rozenek nie zamierza ochrzcić synka. Wraz z mężem podała ważne powody, fani gratulują odwagi
4.3 razy chciała dostać się do lekarza, za każdym przekładano wizytę. Podczas teleporady usłyszała, że zostało jej 6 miesięcy życia

Jedno badanie może zdecydować o wszystkim. Szczepionka na koronawirusa nie ze wskazaniem dla wszystkichJedno badanie może zdecydować o wszystkim. Szczepionka na koronawirusa nie ze wskazaniem dla wszystkichCzytaj dalej

Podczas zakupów wciąż będą obowiązywały ściśle określone zasady. Klienci będą musieli pamiętać o zasłanianiu nosa i ust, zakładaniu rękawiczek ochronnych lub dezynfekowaniu rąk oraz przestrzegania ustalonego limitu osób w poszczególnych sklepach.

Włoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaWłoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zima uderzyła w niedzielę. Zdjęcia z polskich miast zalewają internet, fani zimowych wyjazdów mogą zacierać ręce
  2. Z czarnych dziur dałoby się wyczytać przyszłość? Zaskakujące teorie naukowców, aż ciężko uwierzyć
  3. Czeka nas niewiarygodnie rzadkie zjawisko. Będzie widoczne gołym okiem, chodzi o Księżyc
  4. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  5. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  6. Mężczyzna podbiegł pomóc swojemu rannemu psu. Nagle wjechał w niego samochód
  7. Jaworowicz z kamerami wparowała do domu mamy Zenka Martynika. Warunki odbierają mowę, daleko do pałaców syna

Następny artykuł