Mały Kajtuś walczy ze straszną chorobą. Teraz, jak nigdy, potrzebuje pomocy dobrych ludzi

Pomoc dla Kajtka
siepomaga.pl/dzielny-kajtus
Autor Barbara Bujar10.01.2021

Bliscy małego Kajtusia pilnie proszą o pomoc. Chłopiec choruje na SMA typu 1. Ratunkiem dla niego jest terapia genowa, która kosztuje około 9 milionów złotych. Oprócz pieniędzy przeszkodą staje się także waga – lek może zostać podany wyłącznie dzieciom, które nie przekroczyły 13,5 kg. Czasu jest coraz mniej.

Kajetan Gatzke, który potrzebuje pomocy dobrych ludzi, jest podopiecznym fundacji Siepomaga. Chłopiec zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni typu 1, który powszechnie określany jest jako SMA.

Pomoc dla Kajtusia. „Ta łódź zaczyna tonąć”

W akcję wspierającą małego Kajtka zaangażowało się już wiele osób o wielkich sercach. Do tej pory w zbiórce na leczenie chłopca udało się zebrać już ponad 7,9 miliona złotych. Do celu jest jednak daleko. Terapia genowa, do której kwalifikuje się Kajtek, kosztuje bowiem 2 miliony dolarów, co w przeliczeniu daje około 9 milionów złotych.

- Wybraliśmy się w morderczą podróż przez wzburzone morze. Oddaliliśmy się już mocno od brzegu i minęliśmy półmetek, dlatego nie wolno nam się cofnąć i zawrócić. Niestety, naszego celu wciąż jeszcze nie widać, a łódź zaczyna tonąć – pisze pani Paulina, mama Kajtka.

Przerażająca diagnoza, podczas której lekarze potwierdzili SMA u Kajetana zapadła 10 kwietnia. Wówczas procedury podania najdroższego leku na świecie były inne, a bliscy chłopca myśleli, że mają więcej czasu, by mu pomóc. Niestety, w październiku okazało się, że granica terapii genowej została przesunięta z 21 kg na 13,5 kg.

- Stało się coś strasznego. Otrzymaliśmy właśnie informację ze szpitala w Lublinie, że zmieniły się rekomendacje dotyczące podawania terapii genowej i jej przyjęcie będzie możliwie jedynie dla dzieci, które nie przekroczą 13,5 kg... Kajtuś waży 13 – czytamy na stronie fundacji.

W związku z nowymi przepisami od października walka o życie Kajtka jest także walką z czasem. Chłopiec, mimo że skończył zaledwie 21 miesięcy, spędził już mnóstwo czasu w szpitalach i pod obserwacją lekarzy. Rodzice mają nadzieję, że kiedyś w końcu będzie mógł żyć normalnie.

- Dzisiaj 28 października Kajtek kończy 19 miesięcy, a my nadal czekamy na to, jak zacznie raczkować, wyobrażaliśmy sobie pierwszy krok... Niestety, Kajtek głównie leży lub siedzi z podparciem. Zdrowe dzieci w wieku 19 miesięcy leżą tylko wtedy, gdy śpią. A czas płynie nieubłaganie – pisała pani Paulina w październiku.

Pomoc dla Kajtka jest szansą na jego lepsze życie. Nikt z osób zaangażowanych w zbiórkę nie ma wątpliwości, że chłopiec na nie zasługuje. Każdy martwi się jedynie o to, by nie było za późno.

- Długo zastanawialiśmy się, czy uruchamiać tę zbiórkę. Mnóstwo różnych myśli, nieprzespane noce, poszukiwanie najlepszej drogi i rozwiązania. Pomogły rozmowy z rodzicami innych maluszków z SMA (…) Nie mamy wyjścia i również musimy pójść tą trudną drogą, dlatego prosimy, błagamy Was o pomoc – apelują rodzice chłopca.

Link do zbiórki TUTAJ.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł