Poród: Polki wyjawiły prawdę
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 6 Grudnia 2019

Poród jak z sennego koszmaru. Prawda o polskich porodówkach

Poród niestety dla wielu kobiet jest przeżyciem silnie traumatycznym i to nie tylko ze względu na towarzyszący mu ból. Dane pokazują, że wiele kobiet podczas pobytu na porodówce przechodzi przez prawdziwe piekło, które powodują pracownicy placówki.

Poród powinien być niezapomnianym przeżyciem dla kobiety, bo oto w końcu może przytulić swoje dziecko, które rozwijało się w niej przez ostatnie 9 miesięcy. Niestety wiele mam w tej magicznej chwili przechodzi przez istny koszmar i nie chodzi tu o ból, który towarzyszy samemu porodowi, a sposób ich traktowania przez pracowników szpitala.

Wedle zapewnień, kobieta podczas porodu ma prawo do znieczulenia, jednak nie zawsze to prawo jest respektowane. Pacjentki często słyszą wszelkiego rodzaju wymówki, które nie zawsze muszą mają pokrycie w rzeczywistości. Fundacja Rodzić po Ludzku zebrała ankiety od kobiet, które rodziły w przeciągu ostatnich 3 lat. Ich wyniki są przerażające.

Witamina która wygładza zmarszczki i niweluje rozstępy. Dostaniesz ją w każdej apteceWitamina która wygładza zmarszczki i niweluje rozstępy. Dostaniesz ją w każdej apteceCzytaj dalej

Poród z piekła rodem

Wedle danych przedstawionych przez Fundację, aż 54% kobiet, które wzięły w niej udział, doświadczyły nadużyć ze strony personelu medycznego. Z czego 17% z nich spotkały się z przemocą. Są to zastraszające dane, które pokazują, że w na Polskich porodówkach wciąż mają miejsce iście dantejskie sceny.

- Kobiety były wyśmiewane (11%), obrażane (11%), nie otrzymały odpowiedzi na zadawane pytania (16%). Aż 16% kobiet, które wypełniły ankietę, uważa poród za traumatyczne doświadczenie, najstraszniejszą rzecz jaką przeżyły - mówią przedstawiciele Fundacji Rodzić po Ludzku.

Jak podaje portal ofeminin.pl, wobec szpitali, w których pracownicy łamią prawa swoich pacjentek, podejmowane są interwencje. Jedna z nich dotyczyła Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Kobiety, które tam rodziły, spotkały się z niedopuszczalnym traktowaniem, a niektóre z nich były wprost obrażane.

- Było się nie puszczać, to byś nie mdlała - wspomina jedna z kobiet.
- W trakcie nacinania krocza, gdy poczułam duży ból, zaklęłam, że boli i jest nacinane bez mojej zgody. W odpowiedzi usłyszałam: ważniejszy jest pani tyłek niż życie dziecka? - donosi kolejna internautka.
- Nie obchodzi mnie, że Pani się boi, nie mam czasu, nie będę tu stała. Mam inne obowiązki - czytamy.

To jedynie wierzchołek góry lodowej złożonej ze skarg pacjentek tej placówki, które otrzymała Fundacja. Jej członkowie chcieli podjąć rozmowę z dyrekcją szpitala i wyjaśnić zaistniałe sytuacje. To niedopuszczalne, aby pacjentki były tak traktowane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać
  2. Czekała na SOR-ze 14 godzin zanim zbadał ją lekarz. Z bólu nie mogła usiedzieć na miejscu
  3. Rozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotych
  4. 109-latka przez całe życie unikała mężczyzn. Według niej skracają kobietom życie

Następny artykuł