Jak wyglądał poród kobiet w średniowieczu?
pixabay.com/Victoria_Borodinova
Autor Barbara Bujar - 31 Maja 2020

Jak wyglądał poród w średnowieczu? Aż ciężko uwierzyć

Poród w średniowieczu był niebezpieczny i bardzo często prowadził do wycieńczenia organizmu, a nawet śmierci kobiety. Wraz z matką najczęściej umierało też dziecko. Średniowieczne żony w ciągu całego życia mogły doświadczyć aż kilkunastu porodów. Zabiegi te przebiegały w przerażających warunkach.

Rodzenie dzieci było obowiązkiem każdej średniowiecznej kobiety. Najczęściej pierwszy poród odbywał się już w bardzo młodym wieku, jak w przypadku Księżnej Jadwigi, która pierwszego potomka wydała na świat mając 13 lat. Jeśli zabieg nie spowodował żadnych komplikacji, żona zachodziła w ciążę ponownie i rodziła mężowi kolejne dziecko. Według portalu onet.pl, jeśli kobieta dożyła 40 lat, statystycznie połowę życia spędziła w stanie błogosławionym.

W trakcie porodu bardzo często dochodziło do nieprawidłowości, wskutek których rodzące kobiety umierały. W takich przypadkach najczęściej śmierć spotykała także ich dzieci. Według opublikowanych statystyk w średniowiecznej Florencji co trzecia żona umierała wcześniej od swojego męża. Dochodziło do tego zazwyczaj w trakcie połogu lub zaraz po nim. Śmierć będąca konsekwencją porodu nie spotykała tylko biednych kobiet, często nie przeżywały również te, które były otoczone najlepszą opieką.

W naszych kuchniach można znaleźć radioaktywne jedzenie. Może być dla nas niebezpieczne?W naszych kuchniach można znaleźć radioaktywne jedzenie. Może być dla nas niebezpieczne?Czytaj dalej

Średniowieczny poród odbywał się w przerażających warunkach

Moment, w którym na świat przychodzi dziecko, nawet dzisiaj w wielu budzi przerażenie. Kobiety skarżą się na ból i różne dolegliwości. Te, które swoich potomków rodziły w średniowieczu odczuwały to dużo gorzej.

Średniowieczne matki najczęściej rodziły siłami natury, cesarskie cięcia stanowiły jedynie wyjątek. Dopuszczano je wtedy, kiedy konieczne było ratowanie dziecka. Zazwyczaj niemowlę zostawało wyciągane z łona martwej matki. Na portalu został opisany jeden z takich przypadków. Jakub Nufer z Siegierhausen, który na co dzień zajmował się trzebieniem świń, poprosił władze o pozwolenie na wykonanie cesarskiego cięcia, ponieważ chciał pomóc cierpiącej żonie. Otrzymał zgodę, a zabieg wykonał nożem, zupełnie tak jak w przypadku świni. Opis ten znajduje się w XV-wiecznych kronikach.

Porody odbywały się bez żadnych specjalistycznych technik i narzędzi. Nie było też mowy środkach dezynfekujących albo znieczuleniu. Przerażenie wzbudzają również pozy, w których rodziły kobiety.

- Rodząca leży, czasem nawet kuca lub jest po prostu podparta poduszkami – opisuje cytowany na onet.pl mediewista Robert Fossier

Kobiety zostawały nacierane różnymi specyfikami, np. mieszankami kwiatów. Na złagodzenie bólu stosowano okłady z kobylego łajna oraz sproszkowane odchody wróbli. Kiedy sytuacja wymykała się spod kontroli, dziecko było źle ułożone albo u kobiety występowała gorączka popołogowa, pozostawało jedynie się modlić. Ówczesna medycyna nie podejmowała się takich problemów. Dla wszystkich zwiastowało to przyszłą śmierć matki i dziecka.

Dzisiaj grzeje: 1. Działają na kleszcze jak magnes. Co przyciąga niebezpieczne pasożyty?

2. Rozenek już na porodówce? Sytuacja jest poważna, mowa o alarmującej sytuacji, Majdan przejęty

Oprócz modlitwy odwoływano się również do magii. W kodeksie floriańskim istnieje zapis sposobu na owinięcie rodzącej sznurem z obrazkiem świętego Syksta. Aby pomóc kobietom stosowano również pasy ze skóry żubra lub niedźwiedzia, dawano i do trzymania bursztyn albo japis.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie wyrzucił łupin po cebuli, zrobił nawóz dla ogórków. Uzyskał przeogromne zbiory
  2. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę, nie żyje Marcin Szarejko. Zginął w wypadku
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Ceny gazu zadziwiają coraz bardziej. Mogą długo utrzymać się na obecnym poziomie

Następny artykuł