Fatalne wiadomości dla mieszkańców jednego z regionów Polski. Normy jakości powietrza przekroczone, liczby mogą zwalić z nóg

powietrze jakość
pixabay.com/SD-Pictures
Autor Natalia Niewczas11.01.2021

W poniedziałek 11 stycznia rano normy jakości powietrza w jednym z regionów kraju zostały przekroczone nawet o kilkaset procent. Chodzi o województwo śląskie. Według oficjalnych zaleceń przy tak wysokim stężeniu szkodliwych pyłów niektóre z grup społecznych, na przykład osoby starsze i dzieci, powinny pozostać w domu.

Fatalna jakość powietrza w województwie śląskim. 11 stycznia rano w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii czujniki Airly wskazały kolosalne przekroczenie normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Mianem PM10 określa się mieszaninę zawieszonych w powietrzu cząstek o średnicy nie większej niż 10 mikrogramów, które zawierają uznane za rakotwórcze metale ciężkie (benzopireny, furany, dioksyny). PM2,5 to natomiast aerozole atmosferyczne o średnicy 2,5 mikrometra; pył może przedostać się bezpośrednio do krwioobiegu człowieka, odpowiada za nasilenie astmy, upośledzenie funkcji płuc, a nawet rozwój niektórych nowotworów (płuc, gardła czy krtani).

Porażające dane dotyczące jakości powietrza w woj. śląskim

W Rybniku normy jakości powietrza zostały przekroczone o 137%, podczas gdy w powiecie bieruńsko-lędzińskim - o 136%. Jeszcze gorzej przedstawiały się liczby z pozostałych miast regionu.

Jak podaje portal polsatnews.pl, w Gliwicach odnotowano skażenie pyłami PM2,5 w wysokości 564% normy, stężenie PM10 utrzymywało się na 807% normy.

Niewiele lepiej przedstawiały się dane dotyczące jakości powietrza w Zabrzu. W poniedziałek rano stężenie pyłu PM2,5 wynosiło 519%, a PM10 - 422%.

Szef KPRM właśnie poinformował o decyzji. Będą masowe szczepienia w PolsceSzef KPRM właśnie poinformował o decyzji. Będą masowe szczepienia w PolsceCzytaj dalej

W warunkach tak znacznego przekroczenia norm jakości powietrza niektórym grupom społecznym zaleca się pozostanie w domu. Szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza są dzieci, młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze, pacjenci z chorobami układu oddechowego oraz kobiety w ciąży.

W związku z fatalną jakością powietrza w Krakowie wprowadzono bezpłatną komunikację miejską. O zmianach poinformował między innymi portal Kraków.pl.

- 11 stycznia 2021 roku będzie obowiązywać bezpłatna komunikacja miejska ze względu na prognozowane przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10 - przekazano na łamach portalu.

Bezpłatna komunikacja obowiązuje nie tylko w samym Krakowie, ale również na terenie gmin sąsiadujących. Jak podają media, tendencja przekraczania norm jakości powietrza ma utrzymywać się również w najbliższych dniach.

Według raportu Air Quality in Europe 2020 Polska znalazła się na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych pyłami PM10 oraz PM2,5 krajów UE. W dużej mierze odpowiada za to szerokie wykorzystanie węgla oraz szkodliwych materiałów do ogrzewania domów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł