powikłania po odrze
unsplash_Marcelo Leal
Autor - 1 Lutego 2020

Choroba, której miało już nie być. Powikłania są niezwykle niebezpieczne

Powikłania po przebyciu odry mogą być szczególnie groźne dla zdrowia. Jest to choroba zakaźna, która występuje zazwyczaj w okresie dziecięcym. Wywołuje ją wirus odry, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Choroba jest przez to niezwykle zaraźliwa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a więc przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Najczęstsze objawy odry to kaszel oraz wysypka.

Powikłania po chorobie zakaźnej, jaką jest odra, mogą być niezwykle groźne dla naszego zdrowia. Często nie zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą ta choroba. Jest ona bowiem jedną z głównych przyczyn zgonu u dzieci w krajach rozwijających się. Chociaż istnieje skuteczna szczepionka przeciw chorobie, dzieci pozbawione odporności wciąż ulegają zakażeniu.
Do najbardziej charakterystycznych objawów odry należą wysypka pojawiająca się na całym ciele oraz kaszel, wysoka temperatura bądź katar. Niestety przypadki zachorowania na odrę coraz częściej dotyczą także dorosłych. Im pacjent jest starszy, tym przebieg odry przebiega ciężej i jest groźniejszy dla zdrowia.

Wpływ bezsenności na nasz mózg. Brak snu jest bardzo niebezpiecznyWpływ bezsenności na nasz mózg. Brak snu jest bardzo niebezpiecznyCzytaj dalej

Powikłania po przebyciu odry są niezwykle groźne, zwłaszcza dla dorosłych

Pacjenci rzadko słyszą o ciężkich powikłaniach chorób, które przechodzi się w wieku dziecięcym. Odra jest jedną z tych, która może spowodować poważne problemy zdrowotne. Jednym z nich jest ostre zapalenie mózgu. Może się ono pojawić w okresie zanikania wysypki. Występuje u około jednego na tysiąc chorych. Kolejnym powikłaniem może być zapalenie mózgu.

Jest to choroba, która ma charakter rozlanego zapalenia mózgu z mnogimi ogniskami okołożylnego zapalenia i niszczenia otaczającej włókna nerwowe mieliny. Wtrętowe zapalenie mózgu to najgroźniejsze powikłanie odry, które według większości źródeł występuje raz na 1700-3000 przypadków. Według portalu medonet.pl, średni wiek zachorowania to co prawda 12 lat, ale odnotowuje się zachorowania i w wieku 3 lat i po 30. Początek choroby może zacząć się nawet kilkanaście lat po przechorowaniu odry

. Objawami są zaburzenia snu i pamięci, trudności z koncentracją, problemy w nauce, depresja, zmiany nastroju czy bóle głowy. Kolejny etap to zazwyczaj zrywania mięśniowe, drgawki czy zaburzenia widzenia ze ślepotą włącznie. Następnymi objawami są nasilająca się sztywność, zaburzenia ruchu i równowagi. Ostatnie stadium choroby charakteryzuje się problemami z oddychaniem, pracą serca i utrzymaniem prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, śpiączką i zgonem chorego. Śmierć w wyniku wtrętowego zapalenie mózgu może wystąpić już trzy miesiące od diagnozy, jak i po dziesięciu latach trwania choroby. Niestety na ten moment brak jest jakichkolwiek możliwości terapeutycznych.

By wyeliminować ryzyko wystąpienia choroby, konieczne jest przyjęcie szczepionki. Odbywa się ono w 13-15 miesiącu życia oraz w wieku 10 lat jako dawka przypominająca. Szczepienia są niezbędne, by uchronić siebie lub swoje dzieci przed chorobą, ale także, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwóch mężczyzn wzięło ślub w Zduńskiej Woli. Większość Polaków nie ma pojęcia o zaślubinach humanistycznych
  2. Mądre i odważne słowa Teresy Lipowskiej. Seniorzy nie mają dostępu do leków
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Uwielbiana gwiazda disco polo zagrożona wirusem z Chin? Zdruzgotani fani czekali na wiadomość i ją dostali

Następny artykuł