Ekspert o powikłaniach po COVID-19. Mogą się utrzymywać przez długie miesiące

powikłania lista
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas08.12.2020

O powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 opowiada prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. Maciej Krawczyk. Wśród nich wymienia między innymi utratę węchu i smaku, które bywają także samym objawem infekcji. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci mogą borykać się także z uszkodzeniem nerwów.

Powikłania po COVID-19 interesują ekspertów równie mocno, co wynalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa. Występowanie powikłań zależy od samego przebiegu choroby. Najczęściej wymienia się wśród nich spadek wydolności, a także utratę węchu i smaku.

Jest groźniejsza niż rak. Ponad połowa Polaków nie ma pojęcia, jak jej przeciwdziałaćJest groźniejsza niż rak. Ponad połowa Polaków nie ma pojęcia, jak jej przeciwdziałaćCzytaj dalej

Powikłania po zakażeniu koronawirusem mogą utrzymywać się przez dłuższy czas

Jak informuje dr hab. Maciej Krawczyk, powikłania po COVID-19 dotyczące problemów z wydolnością oddechową mogą utrzymywać się nawet do 3 miesięcy. Podobnie jest w przypadku utraty węchu i smaku - czas ustąpienia objawów również wynosi ok. 3 miesięcy.

Jak podaje portal onet.pl, często ciężki przebieg choroby oznacza jednocześnie cięższe powikłania. Podkreśla to także dr hab. Maciej Krawczyk.

- Natomiast jeśli stan pacjenta był ciężki, podłączony był na przykład do respiratora, walczył z chorobą kilka tygodni, to komplikacje mogą być cięższe, np. może dojść do uszkodzenia nerwów obwodowych i z tym związanego paraliżu - przekazuje ekspert.

Powszechnymi powikłaniami po zakażeniu są także utrzymujące się duszności. Mogą dokuczać pacjentowi jeszcze wiele tygodni po przebyciu infekcji i mieć charakter napadowy; bywa, że duszności pojawiają się nawet podczas wykonywania prostych, codziennych czynności.

Jednym z najczęściej pojawiających się powikłań po COVID-19 jest ogólne osłabienie organizmu i zmęczenie. Dotyczy to nawet tych pacjentów, którzy przechodzili infekcję w sposób łagodny bądź bezobjawowy.

Ozdrowieńcy zgłaszają także problemy z koncentracją. Dotykają ich zaburzenia mowy bądź pamięci.

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Wielu pacjentów bierze zwolnienie z pracy już po wyzdrowieniu, bo czują, że nie są w stanie zbyt długo przyjmować informacji, ani zbyt długo ich przekazywać. Trafiają się też pacjenci z zaburzeniami pamięci, zarówno krótkotrwałej, jak i tej pamięci odroczonej w czasie. Wielu z nich ma zaburzoną koncentrację i uwagę - mówi specjalista.

Jednym z alarmujących powikłań po COVID-19 są także dość rzadko obserwowane zaburzenia neurologiczne. Mogą objawiać się między innymi niewyraźną mową, co jest spowodowane niedowładem mięśni artykulacyjnych.

Objawy chorób widoczne na szyi. Jej wygląd mówi wiele o naszym zdrowiuObjawy chorób widoczne na szyi. Jej wygląd mówi wiele o naszym zdrowiuCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł