Powikłania po koronawirusie mogą trwać nawet kilka miesięcy. Dolegliwości nie wolno lekceważyć

powikłania po koronawirusie
Piotr Molecki/East News
Autor Klaudia Gaicka17.11.2020

Eksperci ostrzegają przed powikłaniami, które może wywoływać koronawirus SARS-CoV-2. Okazuje się, że wiele z nich jest niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Ozdrowieńcy na skalę masową zaczynają zauważać pewne zmiany.

Naukowcy ostrzegają przed powikłaniami, które może wywołać koronawirus SARS-CoV-2. Okazuje się, że negatywny wynik testu to często dopiero początek drogi do całkowitego zdrowia. Warto wiedzieć, które z objawów pojawiających się po przebyciu infekcji, powinny nas zaalarmować.

Niestety nawet osoby, które samą infekcję COVID-19 przeszły skąpo lub wręcz bez objawów, muszą liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań. Niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta i informuje magazyn „Polska i Świat" nadawany na TVN24.

Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyUwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyCzytaj dalej

Koronawirus SARS-CoV-2 może wywołać groźne powikłania

Wielu ozdrowieńców, chociaż nie ma standardowych objawów zakażenia koronawirusem, wciąż nie czuje się najlepiej. Nierzadko pacjenci są po prostu bardzo osłabieni. Zdarza się, że tego typu powikłania utrzymują się jeszcze kilka tygodni po wystąpieniu objawów.

Jedna z pacjentek Pani Agnieszka zauważa, że na co dzień była bardzo aktywną osobą, dziś ma słabe wyniki morfologii krwi, częste uczucie ucisku w klatce oraz duszności. Przez powikłania ćwiczy znacząco mniej.

- Pomimo przebycia choroby w warunkach domowych, w dalszym ciągu nie czują się dobrze, zgłaszają różne dolegliwości. Do końca października zgłosiło się 230 osób. W tej chwili na listopad jest już zapisanych 100 osób. Jest komunikat o braku wolnych miejsc, ale staramy się to zwiększać – mówi kardiolog dr Michał Chudzik z Kliniki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Niestety lecz poradnie, w których pacjentami kompleksowo zajmuje się kardiolog, pulmonolog, neurolog i psycholog są w naszym kraju rzadkością. Przez to brakuje miejsc dla ozdrowieńców.

W wielu przypadkach czas jest kluczowy dla odpowiedniego leczenia. Zwłaszcza jeżeli u pacjenta występują zmiany śródmiąższowe, które wymagają leczenia sterydami, żeby zupełnie ustąpiły. Taka terapia powinna rozpocząć się maksymalnie do trzech miesięcy.

- Jeżeli miną cztery tygodnie od początku choroby i w dalszym ciągu odczuwamy duże osłabienie, bóle w klatce piersiowej, duszność, kaszel, poczucie nierównego lub szybkiego bicia serca, to są oznaki, że warto byłoby skonsultować swój stan zdrowia, bo te dolegliwości mogą wynikać z okresu regeneracji, nie muszą świadczyć o żadnej chorobie, ale również mogą świadczyć o potencjalnym powikłaniu – wyjaśnia dr Michał Chudzik w magazynie "Polska i Świat" w TVN24.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiadaNa święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiadaCzytaj dalej

Eksperci radzą, aby pomimo regularnych badań także zachować spokój, ponieważ stres w żaden sposób nie pomaga w tej sytuacji naszemu organizmowi.

Do tej pory w naszym kraju koronawirusem zaraziło się blisko 734 tys. osób. Ponad 306 tys. wyzdrowiało, ponad 417 tys. wciąż walczy z chorobą, a 10 491 niestety tę walkę przegrało.

Zapadł w śpiączkę przed pandemią. Gdy go wybudzono, nie mógł uwierzyć w to, co widziZapadł w śpiączkę przed pandemią. Gdy go wybudzono, nie mógł uwierzyć w to, co widziCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  2. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem
  7. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?

Następny artykuł