Lekarze biją na alarm. Pojawiły się nowe powikłania po COVID-19

powikłania u dzieci
unsplash.com/ Hermes Rivera
Autor Natalia Niewczas25.11.2020

Lekarze ostrzegają: zidentyfikowano nowe, niebezpieczne dla zdrowia powikłania po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Dotyczą one najmłodszych pacjentów, chodzi o chorobę PIMS-TS. To “pocovidowy” wieloukładowy zespół zapalny potencjalnie objawiający się gorączką, wysypką czy biegunką.

Najnowsze doniesienia mediów mówią o niebezpiecznych dla zdrowia powikłaniach po przebytej infekcji wywołanej nowym koronawirusem, które pojawiają się u najmłodszych pacjentów. Z uwagi na możliwe śmiertelne skutki choroby PIMS-TS, lekarze proszą wszystkich rodziców o zachowanie czujności i zwracanie uwagi na nietypowe objawy u dziecka. Przypadki wystąpienia tego powikłania zostały już stwierdzone w Polsce.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Nowe, niebezpieczne powikłania pocovidowe u dzieci

Pierwszy przypadek uwzględniający wspomniane powikłania u dziecka w Polsce odnotowano w okresie wakacji, pacjent pochodził z Warszawy. Po jakimś czasie kolejne przypadki potwierdzono w Krakowie (9 pacjentów) oraz w Wejherowie (3).

Jak podaje portal polsatnews.pl, rodzice dzieci z Wejherowa zauważyli u swych pociech zmiany skórne (drobne okręgi o czerwonawym zabarwieniu). Następnie pojawiła się gorączka i dolegliwości układu trawiennego - wymioty i biegunka.

Jeden z rodziców opisywał w programie “Wydarzenia”, iż z dziecka praktycznie uszła cała energia. Dziewczynka była słaba, nie mogła utrzymać pozycji pionowej.

Stan dzieci nie poprawiał się; w szpitalu stwierdzono obecność przeciwciał, jakie wytwarza organizm przy infekcji koronawirusem. Okazało się, iż pacjenci przeszli chorobę COVID-19 bezobjawowo, a problemy zdrowotne, z jakimi mieli wówczas do czynienia, w rzeczywistości były niebezpiecznym powikłaniem po zakażeniu - chorobą PIMS-TS.

Przebieg choroby PIMS-TS może być niezwykle ciężki i stwarzać zagrożenie dla życia pacjenta. Potencjalnie prowadzi do niewydolności nerek i serca; niewykluczone jest wystąpienie zawału. Media podają, że za granicą odnotowano także przypadki śmiertelne.

Objawy niebezpiecznego powikłania pojawiają się nawet do kilku tygodni po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Lekarze uczulają rodziców szczególnie na wystąpienie gorączki, która utrzymuje się dłużej niż 3 dni.

Dzisiaj grzeje:
1.Tragiczny finał wizyty w salonie piękności w Gdańsku. 30-latka zmarła w trakcie zabiegu
2.Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii, każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę
3.Dyrektor szpitala już dłużej nie mógł, powiedział, co wyrabia się na Narodowym. "Hotel Narodowy"

Ministerstwo Zdrowia przekazało bardzo ponure wieści. Padł kolejny rekordMinisterstwo Zdrowia przekazało bardzo ponure wieści. Padł kolejny rekordCzytaj dalej

- Jeśli występuje gorączka i co najmniej dwa z dodatkowych objawów, to powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu - zaleca profesor Przemko Kwinta z Kliniki Chorób Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

“Dodatkowe objawy”, tłumaczy profesor, to wymioty, zmiana koloru języka na intensywnie czerwony, zmiany skórne (wysypka) lub zaczerwienienie spojówek. Niepokojąca jest także wyraźna utrata energii.

Podano konkretną datę. Kiedy możemy się spodziewać trzeciej fali koronawirusa?Podano konkretną datę. Kiedy możemy się spodziewać trzeciej fali koronawirusa?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Fakt: Dramat polskiej aktorki na wakacjach w egzotycznym kraju. Dowiedziała się, że jest zakażona. Utknęła na miejscu
  2. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko
  3. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Dziecko przywiązało psa do ławki i porzuciło. Ale treść listu przyprawia o łzy, powód jest zupełnie inny niż myślisz
  7. Kąpał się, kiedy przyszedł do niego SMS. Żona zobaczyła wiadomość od kochanki, odpisała jej w mistrzowski sposób

Następny artykuł