Najczęstsze powikłania po ciężkim przebiegu koronawirusa. Mogą się utrzymywać przez długie miesiące

Powikłania po koronawirusie
unsplash.com/Christian Erfurt
Autor Barbara Bujar29.11.2020

Powikłania po COVID-19 towarzyszą coraz większej grupie pacjentów, którzy zmierzyli się z chorobą. Oprócz problemów zdrowotnych, takich jak zadyszka czy osłabienie, ozdrowieńcom często towarzyszą także problemy emocjonalne i finansowe. W wielu przypadkach skutki zakażenia odbierają bowiem możliwość powrotu do pracy.

COVID-19 wiąże się nie tylko z poważnymi objawami w trakcie choroby, ale także powikłaniami, które pojawiają się już po wyzdrowieniu. Wiele z nich utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy.

Powikłaniami po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 interesuje się coraz więcej naukowców. Jak podaje serwis internetowy RMF 24, badaniami nad skutkami choroby zajęli się między innymi eksperci z Uniwersytetu w Michigan. Wyniki przeprowadzonych testów opublikowali na łamach "Annals of Internal Medicine".

Ciała dwójki lekarzy znalezione w jeziorze. Tragiczny finał poszukiwańCiała dwójki lekarzy znalezione w jeziorze. Tragiczny finał poszukiwańCzytaj dalej

Powikłania po COVID-19. Dotyczą nie tylko zdrowia

Naukowcy z Michigan przeprowadzili badania w jednym z 38 lokalnych szpitali. Zespół dokładnie przeanalizował dane ponad 1 250 pacjentów, którzy wiosną i latem przebywali w placówce z powodu zakażenia koronawirusem.

- Dane zbierano w ramach inicjatywy MI-COVID19, pozwalającej gromadzić informacje ze wszystkich szpitali w tym stanie – informuje RMF 24.

Na podstawie zgromadzonego materiału eksperci wyodrębnili kilka powikłań, które najczęściej diagnozowano u analizowanej grupy pacjentów. Jednym z nich była ponowna hospitalizacja – do placówki drugi raz trafiło aż 15 procent ozdrowieńców. Około 7 procent osób zmarło do dwóch miesięcy po opuszczeniu szpitala.

Ozdrowieńcom, którzy mierzą się z powikłaniami po ciężkim przebiegu COVID-19, najczęściej towarzyszy ogólne zmęczenie organizmu. Naukowcy sprawdzili to, dzwoniąc do pacjentów, którzy 60 dni wcześniej wrócili ze szpitala do domów. Ponad 39 procent z nich powiedziało, że nie udało im się jeszcze wrócić do aktywności sprzed zakażenia.

Duża grupa badanych – prawie 23 procent – skarżyła się na zadyszkę. Większość pacjentów miała problem z pokonaniem jednego piętra. U jednej trzeciej pytanych osób utrzymywały się także zaburzenia węchu i smaku.

Powikłania po COVID-19 to jednak nie tylko problemy zdrowotne. Uczeni z Michigan zwrócili także uwagę na skutki emocjonalne oraz finansowe. Blisko 40 procent respondentów przyznało, że po 60 dniach wciąż nie udało im się wrócić do pracy. Część ją straciła, a część nie mogła sobie na to pozwolić ze względu na swój słaby stan zdrowia.

W związku z tym 26 procent badanych pacjentów wniosło o zmniejszenie godzin w pracy. Wszystko to wpłynęło na ich budżet domowy, a także stan psychiczny i emocjonalny. Prawie połowa pytanych ozdrowieńców zgłosiła się po przyjściu COVID-19 do specjalistów.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Grupa krwi może wpływać na niektóre choroby. Warto je poznać
3.Małgorzata Rozenek nie zamierza ochrzcić synka. Wraz z mężem podała ważne powody, fani gratulują odwagi
4.Decyzja zapadła. Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków

Nagle w szpitalu na Ukrainie zabrakło prądu. Niektórych pacjentów nie udało się odratowaćNagle w szpitalu na Ukrainie zabrakło prądu. Niektórych pacjentów nie udało się odratowaćCzytaj dalej

- Te dane wskazują, że obciążenia związane z Covid-19 ciągną się długo po pobycie w szpitalu i obejmują znacznie więcej niż problemy ze zdrowiem. Psychiczne, finansowe i fizyczne obciążenia tej choroby wśród osób, które ją przeżyły, wydają się znaczne – przekazał główny autor badań Vineet Chopra cytowany przez RMF24.

Narciarze znaleźli sposób na obostrzenia. Wystosowano apel do premiera MorawieckiegoNarciarze znaleźli sposób na obostrzenia. Wystosowano apel do premiera MorawieckiegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Już od 24 grudnia. Bardzo dobra wiadomość dla Polaków, wielu na pewno się zdecyduje, okazja na wakacje bez testów
  2. NASA ujawniła niezwykłe plany względem Marsa. Zaskakujące wieści, chodzi o kolonizacje
  3. Typowe objawy raka kości. Nigdy nie wolno ich bagatelizować
  4. 7-latek odczuwał silny ból. W jego przełyku lekarze znaleźli dziwny przedmiot
  5. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobie
  6. Załamany pies nie chce odejść od ciała zmarłego właściciela. Poruszająca reakcja zwierzęcia doprowadza do łez
  7. Znamy zwycięzcę Eurowizji Junior 2020. Podczas występu Viki Gabor i Roksany Węgiel doszło do nietypowego zdarzenia

Następny artykuł