Jakie choroby są przeciwwskazaniem do zrobienia prawa jazdy? Warto je znać przed rozpoczęciem kursu

prawo jazdy i choroby uniemożliwiające uzyskanie go
Fot. pixabay.com/ Tama66
Autor Klaudia Gaicka02.05.2020

Prawo jazdy może być dla nas niemożliwe do uzyskania w przypadku niektórych chorób. Aby uzyskać dokument, musimy przejść szczegółowe badania. Dowiedz się, które ze schorzeń całkowicie cię dyskwalifikują, a z którymi uzyskanie dokumentu będzie utrudnione.

Prawo jazdy bardzo się przydaje, zwłaszcza teraz, kiedy przejazdy komunikacją są mniej bezpieczne z uwagi na możliwość zakażenia. Chociaż teraz raczej nie jest najlepszy moment na jego uzyskanie, warto wiedzieć, czy w ogóle będziemy mieć taką możliwość. Jak się okazuje, jest kilka dolegliwości, które mogą zdecydowanie utrudnić nam zdobycie prawa jazdy. Co więcej, nie jest to jedynie kwestia tego, czy z daną chorobą uda nam się przejść kurs i zdać egzamin, prawo ściśle określa kto i na jakich warunkach może otrzymać ten dokument.

Maseczki z Chin nie mają certyfikatów? Ministerstwo Zdrowia odpowiadaMaseczki z Chin nie mają certyfikatów? Ministerstwo Zdrowia odpowiadaCzytaj dalej

Prawo jazdy, a choroby

Dokładne badania, jakie trzeba przejść, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2019 roku w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Przyszły kursant musi wypełnić szczegółową ankietę dotyczącą jego stanu zdrowia oraz złożyć oświadczenie odnośnie do potencjalnego wystąpienia drgawek, padaczki lub hipoglikemii. Lekarz badający kursanta w razie potrzeby może też skierować pacjenta do psychologa lub lekarza specjalisty.

Jeśli chodzi o zmysł wzroku, przyszli kierowcy muszą sprostać różnym wymaganiom, w zależności od rodzaju prawa jazdy, o które się starają. W artykule omówimy najczęstszą grupę, czyli starających się dokument uprawniający do jazdy samochodem osobowym. Kursanci powinni mieć obuoczną ostrość widzenia większą lub równą 0,5 (już po korekcji) i pole widzenia co najmniej 120 stopni.

W przypadku nieprawidłowości układu ruchowego lekarz ocenia czy dysfunkcje stanowią potencjalne zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego oraz samego kierowcy. Niestety całkowicie mogą nas zdyskwalifikować niektóre z chorób układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Pacjenci cierpiący na dolegliwości stwarzające ryzyko nagłej niewydolności układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego i osłabienia funkcji mózgowych, takie jak niedokrwienie serca, zaburzenia ciśnienia, arytmia, obturacyjny bezdech podczas snu czy nawet mający wszczepiony stymulator serca, aby móc prowadzić, muszą się regularnie badać.

Kursanci chorzy na cukrzycę mogą uzyskać prawo jazdy tylko i wyłącznie, jeżeli regularnie kontrolują swoją chorobą i są w stanie okazać pozytywną opinią lekarską na ten temat. Niestety prawa jazdy nie może otrzymać osoba chora na ostrą niewydolność nerek. Jeżeli chodzi o niewydolność przewlekłą, kluczowa jest opinia lekarza.
Podobnie jak w przypadku niewydolności przewlekłej nerek, pacjenci z zaburzeniami psychicznymi mogą starać się o prawo jazdy, ale warunkiem jest przedstawienie pozytywnej opinii lekarza prowadzącego.

Dzisiaj grzeje: 1. Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy wytyczne GIS, nic już nie będzie jak dawniej

2. Dramatyczne poszukiwania trwały wiele dni. Niestety, porażająca prawda wyszła na jaw, ciężko powstrzymać łzy

Chorzy na padaczkę mogą otrzymać dokument, jeśli udokumentują, że od co przynajmniej dwóch lat nie miały napadu. Jak podaje Medonet, uzależnienie od alkoholu lub substancji psychoaktywnych uniemożliwia otrzymanie prawa jazdy. Można się o nie starać po co najmniej rocznym okresie abstynencji. Warunkiem jest pozostawanie pod stałą kontrolą terapeuty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Hitowy deser bez pieczenia z 2 składników zrobisz w chwilę. Żaden sernik nie jest delikatniejszy
  2. Kobieta chciała uczcić koniec kwarantanny. Finał niewinnego spaceru okazał się tragiczny
  3. Doradca Donalda Trumpa przewiduje koniec epidemii. Zdradził, co może ją powstrzymać
  4. Wielu Polaków łamie zasady kwarantanny. Niepokojące dane Komendy Głównej Policji
  5. Dramat kobiety z udarem. Przez epidemię żaden szpital nie chciał jej przyjąć, teraz nie żyje
  6. Przez maseczkę masz zaparowane okulary? Jeden prosty sposób pomoże ci rozwiązać ten problem

Następny artykuł