Pilna konferencja premiera. Kluczowe słowa o szczepionkach

Premier poinformował, ile szczepionek trafi do Polski
.
Autor Barbara Bujar09.11.2020

W poniedziałek o 18:00 rozpoczęła się pilna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas przemówienia szef rządu ogłosił przełom w pracach nad szczepionką przeciw COVID-19. Jeden z preparatów przeszedł trzecią fazę testów. W związku z tym premier zdradził, ile szczepionek trafi do Polski, czy będą one obowiązkowe, oraz kto otrzyma je w pierwszej kolejności.

W poniedziałek 9 listopada o 18:00 odbyła się pilna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. W trakcie wystąpienia szef rządu podzielił się informacjami dotyczącymi postępu w pracach nad szczepionką zapobiegającą zakażeniu koronawirusem. Okazało się, że firma Pfizer, z którą Polska podpisała umowę, zakończyła trzecią fazę testów.

- Dzisiaj nastąpił przełom jednej z firm w pracy nad szczepionkami przeciw koronawirusowi. Szczepionka przeszła już 3. fazę testów. Naukowcy twierdzą, że nie ma skutków ubocznych. To nie jest szczepionka, którą możemy już dystrybuować, ale jesteśmy bliżej tego niż wyobrażaliśmy to sobie tydzień czy dwa temu – przekazał Morawiecki cytowany przez Medonet.

Przełom w pracach nad szczepionką przeciwko COVID-19. Przełom w pracach nad szczepionką przeciwko COVID-19. "To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki”Czytaj dalej

Konferencja premiera ws. zakupu szczepionki. Do Polski ma trafić ponad 20 mln preparatów

Jak poinformował Morawiecki, oprócz firmy Pfizer rząd podpisał także umowę z ośmioma innymi przedstawicielami. Choć każdy z nich bardzo sprawnie pracuje nad szczepionką, amerykański koncern farmaceutyczny okazał się najszybszy. Już jutro szef polskiego rządu ma spotkać się z reprezentantami Pfizer i współpracującą z nią niemiecką firmą BioNTech SE, by omówić szczegóły dotyczące zakupu szczepionek.

Premier podkreślił, że szczepionki na pewno trafią do Polski. Zgodnie z założeniami rządu ma być ich ponad 20 milionów. Prawdopodobny scenariusz zakłada, że preparaty pojawią się na rynku już wiosną 2021 roku.

- Kilka dni temu na rządowym zespole ds. walki z COVID-19, zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. Chcemy mieć co najmniej 20 kilka milionów szczepionek, tak żeby w jak najszybciej możliwym czasie, pewnie to nastąpi wiosną przyszłego roku, ale chcemy tak szybko dostać te szczepionki jak inne zachodnie kraje Unii Europejskiej. I dostaniemy je – zapewnił.

Po otrzymaniu wszystkich dawek w Polsce mają rozpocząć się szczepienia na koronawirusa. Według Mateusza Morawieckiego nie będą one obowiązkowe, a dodatkowo zostanie zachowana odpowiednia kolejność. Jako pierwsi ze szczepionek będą mogli skorzystać między innymi seniorzy.

- Choć tej szczepionki jeszcze nie ma, już dziś pracujemy nas logistyką dystrybucji tej szczepionki. W pierwszej kolejności dla seniorów, służb medycznych i mundurowych – poinformował premier.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje polski sportowiec. Mężczyzna był zakażony koronawirusem
2.Gigantyczny nowofundland próbuje wdrapać się kobiecie na kolana. Nie wszystko poszło po jego myśli
3.Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić poważne zmiany. Chodzi o testy na koronawirusa

Jak odróżnić grypę żołądkową od COVID-19? Jeden symptom może mieć decydujące znaczenieJak odróżnić grypę żołądkową od COVID-19? Jeden symptom może mieć decydujące znaczenieCzytaj dalej

Szef rządu przypomniał także Polakom, że obecna sytuacja jest bardzo poważna, a przede wszystkim dynamiczna, dlatego nie trudno o pomyłkę. Postanowił przeprosić obywateli i zaapelować o obranie wspólnego frontu w walce z epidemią koronawirusa.

- Na pewno popełniamy błędy. Rzeczy dzieją się szybko. Przepraszamy za te błędy. Naszym wrogiem numer jeden jest koronawirus. To z nim, a nie z nikim innym toczymy tę wojnę – przypomniał.

Tragiczne wiadomości. U zbiegu dwóch rzek odnaleziono zwłoki mężczyznyTragiczne wiadomości. U zbiegu dwóch rzek odnaleziono zwłoki mężczyznyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiach
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Takiego gola jeszcze nie widzieliście. Absurdalny samobój w hicie Ekstraklasy, Artur Boruc tylko patrzył
  7. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł