Presbiopia: wada wzroku
fot. pixabay.com/jasongillman
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Presbiopia, czyli dlaczego każdy z nas będzie miał kiedyś okulary

Presbiopia jest wadą wzroku, która dotyka zarówno krótko, jak i dalekowidzów, a rozwija się wraz z naszym wiekiem. Sprawia to, że około 40 roku życia zaczyna dotykać każdego z nas.

Presbiopia inaczej nazywana starczowzrocznością to naturalny proces zachodzący w naszym organizmie. Zazwyczaj pierwsze jego oznaki zauważamy po 40 roku życia, jednak jest to bardzo indywidualna kwestia. Objawia się problemami z widzeniem na niewielki odległości i wywołany jest niestety starzeniem się naszego organizmu. Na szczęście są sposoby na to, aby sobie z nim poradzić.

Presbiopia wcale nie musi być trwałą

Wraz z naszym wiekiem zachodzą różne zmiany w organizmie. Jednym z nich jest coraz większa utrata możliwości do akomodacji, czyli przystosowywania się naszego oka do widzenia zarówno z bliska, jak i na większe odległości. Właśnie upośledzenie akomodacji sprawia, że po pewnym czasie mamy problem z czytaniem i ogólnie widzeniem w bliży.

Jednak w przypadku presbiopii pojawia się również problem pod postacią zesztywnienia soczewki oka, co również wpływa na naszą wadę wzroku. W takim wypadku potrzebna jest wizyta u lekarza okulisty bądź też optometrysty. Oczywistym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydają się okulary korekcyjne, ale są również inne metody na poprawę swojego wzroku.

Może to być również zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest przy okazji leczenia zaćmy. W takim wypadku nasza niesprawna soczewka jest wymieniana na implant, który może być jedno lub wieloogniskowy. W przypadku tego pierwszego niestety nadal będziemy potrzebowali okularów do czytania, ale soczewka wieloogniskowa, która staje się coraz popularniejsza, rozwiązuje problem zarówno z widzeniem w oddali, jak i z bliska.

Następny artykuł