Profilaktyka: badania, które powinny wykonywać osoby po 70 roku życia
pixabay_geralt
Autor Damian Witoń - 21 Marca 2020

Profilaktyka jest szczególnie ważne dla osób starszych. Lista badań, o których powinni pamiętać seniorzy

Profilaktyka jest niezwykle istotna dla osób starszych. To właśnie one są bowiem bardziej podatne na niektóre schorzenia. Ich wczesne wykrycie może jednak umożliwić skuteczne leczenie.

Profilaktyka jest niezwykle ważna w leczeniu niektórych dolegliwości. Szczególnie zadbać o nią powinny osoby starsze, które są bardziej podatne choroby. Seniorzy, którzy badają się regularnie, mają większe szanse na wczesne wykrycie wielu zaburzeń, co często w ogromnym stopniu zwiększa skuteczność ich leczenia.

Dramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennejDramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennejCzytaj dalej

Profilaktyka osób po 70 roku życia. Niezwykle ważne badania

Osoby, które mogą pochwalić się przeżyciem 70 lat, powinny w szczególnym stopniu dbać o swoje zdrowie. Ich organizmy są bowiem bardzo podatne na niektóre, groźne choroby. Na szczęście część z nich da się wyleczyć, jeżeli tylko w porę odkryje się problem. I właśnie dlatego regularne wykonywanie badań profilaktycznych jest dla seniorów fundamentalne.

Jedną z metod kontrolnych, która zaleca się osobom starszym, jest badanie przesiewowe w kierunku raka skóry. Powinni zainteresować się nim szczególnie pacjenci, którzy na swojej skórze mają dużo znamion i plam starczych. Kolejnym badaniem, którym warto się zainteresować, jest kolonoskopia. Przy jej pomocy wykryć można między innymi bardzo niebezpiecznego raka jelita grubego.

Kobiety nie powinny zapominać o regularnym poddawaniu się mammografii. Wykonuje się ją w poszukiwaniu raka piersi. Na badanie niezwłocznie muszą skierować się te panie, które wyczuły na swoich piersiach guzki lub zauważyły inne niepokojące objawy. Mężczyznom zaleca się natomiast wykonywanie badań w kierunku raka prostaty. Zalicza się do nich między innymi DRE oraz PSA.

Wszystkie osoby, które ukończyły już 70 rok życia, powinny regularnie badać słuch oraz wzrok. Te zmysły często są bardzo osłabione u seniorów, którzy uważają, że taka jest naturalna kolej rzeczy. Warto jednak wiedzieć, że problemy z nimi mogą być związane z poważniejszymi schorzeniami, które wymagają interwencji medycznej. Istotnym elementem profilaktyki starszych osób jest test gęstości mineralnej kości. Z wiekiem zmniejsza się ich gęstość, co może zwiększać podatność na urazy. Jak podaje portal medonet.pl, największą popularnością w kontekście kontrolowania kondycji układu szkieletowego cieszy się tak zwane skanowanie DEXA.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Niepokojące doniesienia naukowców

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

To jednak nie koniec długiej listy badań, o których powinni pamiętać seniorzy. Dopisać do niej możemy jeszcze test czynności nerek, badania tarczycy oraz kontrole stomatologiczne. Bardzo ważna jest również pełna morfologia krwi, która może ostrzec przed szeregiem niebezpiecznych chorób i zmian atakujących nasze organizmy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 najbardziej niesamowitych właściwości ogórków kiszonych. Miałeś pojęcie?
  2. Pieniądze, jakie zarabiają gwiazdy disco polo nie mieszczą się w głowie. Kwoty są ogromne
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Zmiana dla 850 tys. Polaków. 500 plus z nowym progiem dochodowym

Następny artykuł