Profilaktyka w czym pomaga
fot. pxabay.com/valelopardo
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Profilaktyka, o tym powinien pamiętać każdy

Profilaktyka jest elementem dbania o nasze zdrowie, o którym powinien pamiętać każdy. Dzięki temu można uniknąć wielu naprawdę nieprzyjemnych, a przede wszystkim niebezpiecznych chorób, a także wykrywać je we wczesnym stadium, kiedy nasze szanse na wyzdrowienie są największe.

Profilaktyka to nic innego jak zapobieganie pojawienia się u nas choroby i może obejmować wiele elementów naszego życia. Oczywistym wręcz wydaje się dbanie o zrównoważoną dietę, a także codzienna dawka aktywności fizycznej, która pomoże nas chronić przed otyłością i jej wieloma powikłaniami. Jednak zagadnienie profilaktyki jest o wiele szersze i dotyczy również regularnego badania się, aby obserwować to, w jakiej formie jest nasz organizm. Dzięki temu bardzo wcześnie można wykryć wiele zmian patologicznych, a także zdusić w zalążku wiele chorób, które dopiero zaczęły rozwijać się w naszym ciele.

Przed czym chroni profilaktyka

Na dobrą sprawę działania profilaktyczne mogą nas chronić przed wieloma chorobami takimi jak, chociażby grypa i przeziębienie. Wspomaganie naszego układu odpornościowego i utrzymywanie naszego ciała w dobrej formie znacząco zmniejsza szanse, na to, że rozwinie się w nas infekcja bakteryjna, czy też wirusowa, a nawet jeżeli już się pojawi, to jej przebieg będzie o wiele łagodniejszy. Tyczy się to również corocznych szczepień przeciwko grypie, które chronią nas w okresie największej zachorowalności na tę chorobę.

Jednak profilaktyka obejmuje również poważniejsze schorzenia, takie jak nowotwory. Wiele z nich w początkowej fazie praktycznie nie daje objawów, co nie oznacza, że nie da się ich wykryć. Niektóre guzy potrafią przez całe lata nie dawać żadnych objawów lub są one na tyle delikatne, że zwyczajnie przypisujemy im inną przyczynę. Sprawia to, iż bardzo późno udajemy się po pomoc do lekarza i choroba ma czas na rozwinięcie się, co znacząco utrudnia jej całkowite wyleczenie, a niekiedy jest to już wręcz niemożliwe.

W tym momencie pojawia się kolejne zagadnienie, a mianowicie fakt, że Polacy chodzą do lekarzy, kiedy już faktycznie jest z nami naprawdę źle. Zazwyczaj, kiedy pojawiają się u nas pierwsze objawy choroby najpierw próbujemy wyleczyć się domowymi metodami, a także lekami, które hurtem zalegają w naszych szafkach. Najczęściej w takich przypadkach działamy jedynie objawowo, przez co czujemy się lepiej, ale zaaplikowane leki nie wpływają na samą przyczynę choroby. Nie ma w tym nic złego, że na pojawiające się znienacka objawy staramy się reagować, jak tylko możemy, ale wraz z tym powinna iść w parze wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań, które mogą okazać się niezbędne. Dzięki tym kilku mogłoby by się wydawać prostym rzeczom możemy znacząco polepszyć swój stan zdrowia oraz zabezpieczyć się przed kolejnymi chorobam, które mogą pojawić się w przyszłości.

Następny artykuł