protest
fot. unsplash.com/Luis Melendez
Autor Natalia Niewczas - 14 Lipca 2020

Medycy zapowiadają protest. Nie zgadzają się na zmiany w prawie

Protest, zaplanowany na sobotę 25 lipca, ma odbyć się mimo zapewnień resortu o tym, że nowy przepis nie dotyczy obawiających się zaostrzenia kodeksu karnego środowiska medyków. Chodzi o przestępstwa potencjalnie popełniane przez lekarzy i innych przedstawicieli medycznych specjalizacji.

Protest zainicjowało Porozumienie Chirurgów, zrzeszające lekarzy specjalistów z całego kraju. Nowelizacja art. 37a bezpośrednio łączy się bowiem z wykonywaną przez nich pracą. Artykuł dotyczy przestępstw, które, ze względu na swój charakter, szczególnie dotyczą wszystkich medyków. Mowa o nieumyślnym spowodowaniu śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, narażeniu człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, a także nieumyślnym sporządzeniu niezgodnej z prawdą opinii eksperckiej.

Tragiczne wiadomości z lotniska w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelneTragiczne wiadomości z lotniska w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelneCzytaj dalej

Protest służb medycznych

Protest, jak informuje portal rmf24.pl, zaplanowano na ostatnią sobotę lipca. Manifestacja wiąże się z wprowadzoną wraz z tarczą antykryzysową 4.0 zmianą art. 37a kodeksu karnego dotyczącej zasad wymierzania kar za przestępstwa, za których popełnienie grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu. Porozumienie Zawodów Medycznych zamierza stanowczo protestować przeciwko nowelizacji art. 37a.

Protest pod hasłem “Dajcie szansę pacjentom. Nie związujcie rąk medykom” zdążyły poprzeć już takie organizacje jak Naczelna Rada Lekarska i mazowiecki region Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Na ten moment trudno przewidzieć, jak wiele osób zdecyduje się wziąć w manifestacji udział. Warto jednak przypomnieć, że protest zorganizowany w czerwcu 2019 roku przez medyków cieszył się wyjątkowo dużym poparciem - chociażby dlatego w manifestacji zaplanowanej pod koniec lipca liczba uczestników może okazać się równie duża.

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje legendarny polski aktor

2. Wyniki z Niemiec nie pozostawiają wątpliwości. Polacy mieszkający w Niemczech pewni swojego wyboru

Możliwość karania medyków więzieniem z powodu popełnienia lekarskiego błędu oburzyła prezesa Porozumienia Chirurgów. Krzysztof Hałabuz podkreśla, że w obliczu pandemii ważniejszą, i zarazem wymagającą szybszej interwencji, kwestią jest przywrócenie normalnego funkcjonowania placówek medycznych i obsługi pacjentów. Dodaje także, że z powodu nowelizacji ucierpią głównie niewinni pacjenci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Nagle wybuchł protest pod Pałacem Prezydenckim. Awantura, przepychanki, dzieje się teraz;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł