Pracownicy belgijskiej służby zdrowia odwrócili się plecami od ich premier
youtube/ BBC News
Autor - 24 Maja 2020

Protest lekarzy i pielęgniarek w Belgii. Zaskakujące nagranie obiegło internet

Protest przeciwko polityce belgijskiego rządu w dobie pandemii poruszył ludzi z całego świata. Lekarze pokazali, co myślą o premier swojego kraju. Gdy Sophie Wilmes odwiedziła szpital w Brukseli, pracownicy demonstracyjnie odwracali się do niej plecami.

Protest może przybierać różne formy. Manifestacja zorganizowana przez belgijskich lekarzy była wyjątkowo wymowna mimo tego, że uczestnicy nie użyli żadnych haseł czy banerów.

Pracownicy szpitala uniwersyteckiego świętego Piotra w Brukseli postanowili wyjść przed placówkę, by pokazać premier Sophie Wilmès, co sądzą o jej działaniach w trakcie epidemii. Gdy rządowa limuzyna przejeżdżała obok kolejnych medyków, ci odwracali się do samochodu plecami.

Jak upewnić się, że w truskawkach nie ma robaków? Prosta i skuteczna metodaJak upewnić się, że w truskawkach nie ma robaków? Prosta i skuteczna metodaCzytaj dalej

Pracownicy belgijskiej służby zdrowia odwrócili się plecami od ich premier

Dziesiątki lekarzy pokazały premier Belgii Sophie Wilmes, co o niej sądzą. Gdy polityk wjeżdżała na teren szpitala uniwersyteckiego świętego Piotra w Brukseli, pracownicy zgotowali jej bardzo wymowne powitanie. Lekarze i pielęgniarki ustawili się w rzędach i demonstracyjnie odwracali plecami do limuzyny belgijskiej premier.

- Mocne i bardzo smutne. Pracownicy służby zdrowia odwracają się plecami od premier, żeby zaprotestować przeciwko temu, jak radzi sobie z pandemią koronawirusa. Belgia ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności na COVID-19 na świecie - napisała doktor Nisreen Alwan z Uniwersytetu w Southampton w Anglii, która opublikowała nagranie.

W Belgii z powodu koronawirusa zmarło dotychczas ponad 9 tys. osób. Wysoka liczba ofiar COVID-19 nie jest jednak jedyną przyczyną protestu. Pracownicy belgijskich szpitali pokazali również niezadowolenie spowodowane wydłużonymi godzinami pracy, niskimi wynagrodzeniami, cięciami budżetowymi i niedoborami pracowników.

Kroplą, która przelała czarę goryczy, było uchwalenie przez władze przepisów, które umożliwiają przyjęcie na stanowisko pielęgniarki osoby bez koniecznych do tej pory kwalifikacji.

- Protest dotyczył głównie wynagrodzenia i warunków pracy, a nie postępowania rządu w kwestii koronawirusa. A śmiertelność w Belgii jest wysoka z powodu dokładnych raportów w porównaniu do zaniżania liczby śmierci w innych krajach - napisał Roeland Beerten z Statistics Flanders w odpowiedzi na post dr Alwan.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Myśleli, że adoptują 6-letnią sierotę. Nie wiedzieli jak wielki błąd popełnili, prawda okazała się porażająca

Jak podaje portal o2.pl, w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano 291 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zmarło 47 osób. Od początku epidemii zarejestrowano ponad 55 tys. przypadków zakażenia, zmarło ponad 9 tys. osób.

Co więcej, Belgia jest krajem o największej na świecie liczbie zgonów z powodu koronawirusa na milion mieszkańców. Liczba ta wynosi 781.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyrwała marchewkę w ogródku, spojrzała na nią i zastygła. Przypadkiem rozwiązała zagadkę od 13 lat spędzającą sen z powiek całej rodzinie
  2. Nastolatka została zgwałcona na ulicy. Wezwała policję i dostała mandat, powód nie mieści się w głowie
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Dwa nowe mandaty. Właściciele zwierząt i kierowcy muszą uważać, mogą zapłacić nawet 5 tys. zł kary

Następny artykuł