Ruszył protest pielęgniarek. Domagają się ważnej rzeczy od rządu, kto jednak w tym czasie zajmie się chorymi?

Protest pielęgniarek
unsplash.com/Vladimir Fedotov
Autor Barbara Bujar29.10.2020

W środę rozpoczął się protest pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w tym pielęgniarek i lekarek. Blisko 200 kobiet stanęło przed szpitalem na krakowskim Prokocimiu. Choć wystąpienie nie trwało długo, dotyczyło bardzo ważnej kwestii. Pracownice placówki postanowiły wesprzeć ogólnopolski strajk przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Od kilku dni trwa ogólnopolski protest kobiet. Uczestniczki manifestacji nie zgadzają się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej z dnia 22 października. Zgodnie z nią przerwanie ciąży ze względu na ciężkie, nieuleczalne oraz śmiertelne wady płodu jest nielegalne. Polki przy wsparciu mężczyzn domagają się od rządu zmiany.

W środę, 28 października uczestniczki protestu zadecydowały, że nie pójdą do pracy. Do protestu przyłączyli się również pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - były to osoby, które nie zaczęły jeszcze swojej zmiany. Blisko 200 kobiet stanęło przed Szpitalem Uniwersyteckim w Prokocimiu w Krakowie.

Najnowsze ustalenia w sprawie 1 listopada. Jak będzie wyglądało Wszystkich Świętych w czasie pandemii?Najnowsze ustalenia w sprawie 1 listopada. Jak będzie wyglądało Wszystkich Świętych w czasie pandemii?Czytaj dalej

Protest pielęgniarek w Krakowie. Co z pacjentami?

Lekarze, pielęgniarki i pozostali pracownicy medyczni to osoby, które w ostatnim czasie mają pełne ręce roboty. W Polsce prawie codziennie rośnie ilość zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a do szpitali trafia coraz więcej pacjentów.

Jak donosi portal popularne.pl, w ubiegłą środę pracownice Szpitala Uniwersyteckiego na krakowskim Prokocimiu wsparły ogólnopolski strajk kobiet. Około 200 pracowników szpitala (w tym lekarki, pielęgniarki oraz inne pracownice placówki medycznej) zgromadziło się na placu przed budynkiem, w którym na co dzień walczą o życie pacjentów. Wszystkie ubrały się na czarno, a w rękach miały transparenty. Na jednym z nich widniało rozpoznawalne hasło: „Myślę, czuję, decyduję”. Pacjenci nie zostali jednak pozbawieni opieki medycznej, w proteście uczestniczyły tylko te osoby, które nie zaczęły jeszcze swojej zmiany.

- Jest to odbieranie naszego wyboru. Mamy prawo do podejmowania decyzji – mówiły.

Protest pielęgniarek nie był długi. Każda z nich zdążyła jednak dać upust swoim emocjom. Część kobiet wsiadała do samochodu i trąbiła, pozostałe stały z transparentami. Na więcej nie mogły sobie pozwolić. Po kilkunastu minutach wróciły do pracy, by znów walczyć z koronawirusem.

- Lekarki, pielęgniarki i pracownice Szpitala Uniwersyteckiego w Krk przyłączają się do strajku kobiet. Kobiety wyszły na kilka minut przed budynek z transparentami i trąbiły klaksonami, aby protestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego – napisała Teresa Gut na Twitterze.

Pozostałe kobiety protestowały dalej. Na temat tego, że wiele z nich nie poszło tego dnia do pracy, wypowiedział się między innymi jeden związkowców. Jego zdaniem takie działanie jest nielegalne. Wiemy jednak, że popierający strajk pracodawcy sami wyrażali na to zgodę.

Dzisiaj grzeje: 1.9 osób nie żyje. Wszyscy zjedli identyczny mrożony posiłek, dramatyczne informacje zza granicy
2.Zapytali córkę Marty Kaczyńskiej o toczące się protesty. Szybko odpowiedziała
3. Nie jest dobrze. Część Polski, w której zostało zaledwie kilka respiratorów

Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy podali, ile czasu trzeba, aby się zarazićNowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy podali, ile czasu trzeba, aby się zarazićCzytaj dalej

- Strajk generalny przeciwko państwu jest nielegalny. Polskie prawo jest pod tym względem bardzo ograniczające. Akcja zaplanowana na środę nie jest wymierzona przeciwko pracodawcom, ale rządowi, wobec czego ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie będzie tu miała zastosowania. Formalnie strajku zorganizować więc nie można – powiedział związkowiec cytowany przez popularne.pl

Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. Dziennikarz TVP wydał ważne oświadczenie, nikt się nie spodziewałWidzowie przecierali oczy ze zdumienia. Dziennikarz TVP wydał ważne oświadczenie, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacja
  2. Niespodziewany atak na Donalda Trumpa. Hakerzy przejęli stronę, chcą opublikować prawdę o koronawirusie
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Porażające słowa o szczycie epidemii w Polsce. Lekarze biją na alarm, czarny scenariusz akurat na czas świątecznych wyjazdów
  7. Szokujące ustalenia w sprawie potrącenia protestujących. Kierowca BMW to funkcjonariusz ABW

Następny artykuł