prysznic_cieply_czy_zimny
pixabay_tookapic
Autor Damian Witoń - 13 Lutego 2020

Prysznic może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zależnie od wyboru temperatury wody efekty mogą być inne

Prysznic wykazuje szereg ciekawych oddziaływań na organizm człowieka. Stosując różna temperaturą wody uzyskamy jednak odmienne efekty. Warto wiedzieć czym różni się branie ciepłej kąpieli od zimnej.

Prysznic brał w swoim życiu chyba każdy z nas. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego dnia. Są ludzie, którzy wolą oblewać swoje ciało gorącą wodą. Inni preferują zimną. Wyboru powinniśmy dokonywać jednak nie tylko z uwagi na swoje preferencje, ale również właściwości zdrowotne. Oba rozwiązania różnią się znacznie pod względem wpływu na organizm człowieka.

Trzech braci walczy z identycznym nowotworem. Najmłodszy z nich nie ma nawet rokuTrzech braci walczy z identycznym nowotworem. Najmłodszy z nich nie ma nawet rokuCzytaj dalej

Prysznic będzie miał różne rezultaty w zależności od ustawień temperatury wody

Gorący prysznic będzie idealnym wyborem dla osób, które wychłodziły się wcześniej podczas przebywania na zewnątrz w sezonie zimowym lub w trakcie snu. Przyczynia się także do mobilizacji układu sercowo-naczyniowego, ponieważ poprawia przepływ krwi. Jest więc szczególnie zalecany osobom cierpiącym na niewydolność serca. Efekt został potwierdzony przeglądem badań naukowych przeprowadzonym w 2014 roku.

Wybór ciepłej wody poprawi również funkcjonowanie mózgu, ponieważ podwyższa w nim poziom białka odpowiedzialnego za stymulację komórek nerwowych oraz funkcjonowanie pamięci. Będzie także idealny dla osób pragnących rozluźnienia mięśni i przyspieszenia ich regeneracji. Taka forma kąpieli zalecana jest przy spastyczności mięśni występującej przy niektórych chorobach neurologicznych oraz nerwicy.

Zażycie gorącego prysznica może ułatwić zaśnięcie. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, takie działanie zawdzięcza pobudzaniu krążenia, które powoduje odpływ krwi z korpusu do dłoni i stóp, co skutkuje przyspieszeniem wydalania ciepła z organizmu i obniżeniem jego temperatury po wyjściu spod gorącej wody. Niska temperatura ciała ułatwia człowiekowi wejście w tak zwany tryb nocny.

Zimny prysznic również oferuje wiele ciekawych efektów, jakie może wywołać w organizmie człowieka. Woda o niskiej temperaturze działa przeciwbólowo, a także obniża poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu. Powoduje także zwężenie naczyń krwionośnych znajdujących się na powierzchni naszej skóry, a to z kolei przyczynia się do lepszego krążenia w głębszych tkankach.

Poddanie się działaniu zimnej wody zalecane jest osobom po operacji ortopedycznej, a także tym, które w niedalekiej przeszłości doznały jakiegoś powierzchownego urazu. Rekomendacja wynika z efektu wywoływanego przez chłodny prysznic, polegającego na obkurczaniu naczyń krwionośnych przyczyniającego się do zmniejszenia obrzęku oraz stanów zapalnych.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, jaki rodzaj prysznica będzie dla nas korzystny i bezpieczny, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku niektórych schorzeń poszczególne rodzaje kąpieli będą bowiem niewskazane. Przykładowo zażywania gorącego prysznica powinny unikać osoby, u których stwierdzono choroby serca czy problemy dermatologiczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Mieszkańcy są zrozpaczeni, choroby nie dało się pokonać. Właśnie podano informację o śmierci Danuty

Następny artykuł