Przemoc domowa wobec mężczyzn
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 26 Grudnia 2019

Mężczyźni wstydzą się mówić o swoich problemach. Obawiają się miana "pantoflarza" i "mięczaka"

Przemoc domowa jest problemem, który powinno się zwalczyć w całości, aby już nikt nie musiał czuć się poniżany i zagrożony w swoim domu. Często mówi się o historiach kobiet, które padają ofiarami swoich mężów i partnerów. Jednak nie zawsze tak jest.

Przemoc domowa może przybierać różne formy i nie zawsze musi się zamykać w ramach fizycznej agresji. Oczywiście przypadków, kiedy to kobiety są ofiarami, jest o wiele więcej, jednak nie można udawać, że mężczyźni również są prześladowani. Ciężko jest oszacować, jak w wielu domach mają miejsce tego typu sytuacje, jednak w ciągu ostatnich lat, wydano już ponad 10 tysięcy niebieskich kart dla mężczyzn.

Coraz więcej mężczyzn, którzy faktycznie doświadczają przemocy w swoim domu, decyduje się poprosić o pomoc i wyznać o tym, co ich spotyka. Jednak wielu nadal obawia się, że wyjawiając prawdę zostaną uznani za “pantoflarzy” i “mięczaków”.

Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”Czytaj dalej

Przemoc domowa wobec mężczyzn

Ciężko sobie wyobrazić, że drobna kobieta może terroryzować większego od siebie mężczyznę. Mimo to tysiące mężczyzn w swoich domach pada właśnie ofiarą przemocy, która przyjmuje nawet niekiedy formę duszenia.

- Ze statystyk prowadzonych przez Niebieską Kartę wynika, że stosowana przez nie przemoc najczęściej miała formę popychania, szarpania, drapania, kopania i duszenia. Ale pamiętajmy o tym, że przemoc domowa to nie tylko fizyczne znęcanie się, ale również przemoc psychiczna. Do takich przemocowych zachowań należy między innymi ciągłe upokarzanie, deprecjonowanie jako mężczyzny, ojca, głowy rodziny, poniżanie go i ośmieszanie. Ale także z pozoru niewinne porównywanie do innych, wypominanie rozmaitych spraw z bliższej i dalszej przeszłości czy nieustanne okazywanie niezadowolenia - mówi Danuta Rode w rozmowie z portalem onet.pl.

Funkcjonuje nawet pojęcie “syndromu bitego męża”, który charakteryzuje się obniżonym nastrojem, mniejszą pewnością siebie, stanami lękowymi, braku akceptacji samego siebie i narastającymi problemami w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Dodatkowo często nie mogąc poradzić sobie z sytuacją domową, zaczynają sięgać po różne używki.

- Szarpany, popychany, obrażany mężczyzna będzie się zachowywał nierozsądnie, czyli wybierze przeczekanie wybuchu złości, zamknie się w łazience. Jest zrezygnowany, więc uznaje, że taki już jego los. Niewykluczone, że swoje smutki będzie topił w alkoholu - dodaje.

Niestety wciąż nie wszyscy mają na tyle odwagi, aby wyznać prawdę o swojej sytuacji domowej. Jednak nie oznacza to, że taki problem nie istnieje. Należy również zwiększać świadomość społeczeństwa na ten temat, aby wszystkie ofiary przemocy domowej mogły liczyć na wsparcie i zrozumienie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legenda świata muzyki. Każdy zna jej piosenki, zmarła nagle
  2. Nikt nie zwrócił na to uwagi. Przyjaciółka Marty Kaczyńskiej zamieszana w największa aferę tego roku
  3. Mamy łzy w oczach. Ksiądz odmówił chrztu umierającego dziecka z jednego, podłego powodu
  4. Lekarze musieli amputować rękę. Wszystko przez zanieczyszczone sushi
  5. Najczęstszy błąd rodziców podczas Wigilii. 3-latka pilnie trafiła do szpitala na SOR
  6. Już nie ma wątpliwości. W nocy zapadła decyzja w sprawie Pawła Królikowskiego, ogromnie współczujemy rodzinie

Następny artykuł