Przeszczep: lekarze odrzucili narządy dawcy
fot. unsplash.com/JAFAR AHMED
Autor Karol Zaborowski - 3 Grudnia 2019

Chciał po śmierci przekazać swoje płuca do przeszczepu. Lekarze zrobili z nich eksponat

Przeszczep organu jest skomplikowaną procedurą, która nie zamyka się jedynie na operacji. Najpierw trzeba znaleźć odpowiedniego dawce. W tym wypadku lekarze, zamiast przeszczepić płuca zdecydowali się zrobić z nich eksponat.

Przeszczep dla wielu chorych jest jedyną szansą na uporanie się ze swoją chorobą. Niestety jest to bardzo skomplikowany proces, a samo leczenie nie kończy się wraz z zagojeniem wszystkich ran. Pacjent do końca życia musi brać leki osłabiające układ odpornościowy, tak aby organizm nie odrzucił przeszczepionych narządów.

Co więcej, najpierw trzeba znaleźć odpowiedniego dawcę, którego organy będą wykazywać zgodność tkankową z naszymi. Już to może zabrać naprawdę dużo czasu. Pewien mężczyzna postanowił po swojej śmierci oddać narządu, aby pomóc chorym osobom. Jednak lekarze, którzy mieli wykonać przeszczep, postanowili z jego płuc zrobić eksponat.

Chronią przed cukrzycą i chorobami serca. Nasze babcie nie wyobrażają sobie bez nich świąt Bożego NarodzeniaChronią przed cukrzycą i chorobami serca. Nasze babcie nie wyobrażają sobie bez nich świąt Bożego NarodzeniaCzytaj dalej

Przeszczep nie doszedł do skutku

Przy wyborze dawcy narządów trzeba dokładnie prześledzić jego historię chorobową, ponieważ niektóre choroby, nawet po zaleczeniu nadal obecne są w naszym organizmie. W takim wypadku wykonanie przeszczepu może okazać się niemożliwe. Co więcej, ofiarowane narządy muszą być też w odpowiednim stanie, bo po co pacjentowi organ, który zaraz znowu przestanie działać.

W tym wypadku pewien mężczyzna chciał po swojej śmierci pomóc innym ludziom, oferując im swoje organy. Zabieg pobrania narządów do przeszczepu został zaplanowany, a w jego trakcie lekarze zmienili zdanie. Zamiast przeszczepić płuca, zrobili z nich eksponat ku przestrodze.

- Nasz zespół postanowił odrzucić te płuca do przeszczepu. Jeśli jesteś palaczem, twoje płuca mogą nie zostać zaakceptowane, nawet jeśli zdecydujesz się je przekazać po śmierci. Spójrz na te płuca – czy nadal masz odwagę palić? - stwierdzili transplantolodzy.

Wszystko dlatego, że dawca był wieloletnim palaczem, a jego płuca były w koszmarnym więc stanie. Absolutnie nie nadawały się do przeszczepu, ponieważ nie przyniosłyby pacjentowi praktycznie żadnej korzyści. Jak podaje RMF, lekarze przeprowadzający zabieg postanowili z pobranych narządów wykonać eksponat, który ma wszystkim uświadomić, jak kończy się wieloletnie palenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ćwiczenia na bolący i sztywny kark oraz szyję. Wystarczy kilka minut i odrobina chęci
  2. Kobieta po porodzie została zaniedbana przez personel medyczny. Będzie walczyć o odszkodowanie
  3. Wygląd naszej twarzy dużo mówi o zdrowiu. Niektóre zmiany mogą być objawem raka płuc
  4. Proste domowe koktajle na stres. Ich przygotowanie trwa kilka minut

Następny artykuł