Przeszedłeś przeziębienie? Podpowiadamy, jak w trzech krokach zdezynfekować swoje mieszkanie

przeziębienie: oczyszczenie domu
unsplash Brittany Colette
Autor Klaudia Gaicka01.12.2020

Każdego z nas dotyka czasem przeziębienie. Oczyszczona przestrzeń zapewni komfort i bezpieczeństwo nie tylko nam, lecz także naszym bliskim.

Każdy z nas kiedyś chorował z powodu przeziębienia. Bywa też tak, że wraz z jednym domownikiem rozchorują się pozostali. Nierzadko dzieje się tak pomimo tego, że staramy się utrzymywać dystans.

Winę ponoszą za to drobnoustroje, które znajduje się nie tylko w ciele pacjenta, lecz także w jego otoczeniu. Śladowe ilości płynów ustrojowych znajdują się w mieszkaniu chorego. Szacuje się, że na przeziębienie, czyli najpowszechniejszą chorobę zakaźną, dorośli zapadają średnio dwa-trzy razy w roku, a dzieci aż od sześciu do nawet dwunastu.

Policjanci skuli kajdankami pracownika SOR-u przy pacjentach. Później przewieźli go na komisariatPolicjanci skuli kajdankami pracownika SOR-u przy pacjentach. Później przewieźli go na komisariatCzytaj dalej

Każdego z nas dotyka czasem przeziębienie. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich

Jak podaje portal Medonet.pl, niektóre wirusy i bakterie żyją poza organizmem ludzkim nawet kilka dni (między innymi SARS-CoV-2, jednak nie tylko). W obliczu tej wiedzy warto zadbać o przestrzeń, którą dzielimy z bliskimi, kiedy jesteśmy przeziębieni.

Źródło podpowiada, jak pozbyć się szkodliwych zarazków. Znaczenie mają nie tylko metody, ale i środki czystości, których użyjemy. Warto pamiętać, że mimo tego, że my już stanęliśmy na nogi, drobnoustroje wciąż panoszą się po naszym domu.

Pierwszym krokiem do czystej przestrzeni jest uprzątnięcie tego, co zostało widoczne po naszej chorobie. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju chusteczkach, środkach higieny, czy ręcznikach papierowych.

Później powinniśmy dokładnie wywietrzyć mieszkanie. Pościel, koce, a także wszystkie ubrania, które miały styczność z chorym, należy wyprać w jak najwyższej dopuszczalnej temperaturze.

Dalszy etap polega już na całkowitej dezynfekcji. Korzystając z płynu, który nadaje się do tego, powinniśmy oczyścić wszystkie powierzchnie. Oprócz starcia mebli, czy dezynfekcji klamek i włączników, należy także dokładnie umyć podłogę. Pamiętajmy, że zwykła zamoczona ściereczka nie wystarczy, konieczne jest użycie specjalnego płynu, który zabija wirusy i bakterie.

Ostatnim krokiem, który uzupełni nasze starania i sprawi, że nasz dom zostanie prawidłowo oczyszczony, jest wymiana środków higieny osobistej. Eksperci radzą, aby po każdej choroby wymieniać m.in. szczoteczkę czy gąbkę. Przez panującą wilgoć mogą być one szczególnie narażone na rozwój drobnoustrojów.

Wyjaśniamy, jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami. Chodzi o jedną kluczową kwestięWyjaśniamy, jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami. Chodzi o jedną kluczową kwestięCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

W ten sposób oczyszczona przestrzeń zapewni komfort i bezpieczeństwo nie tylko nam, lecz także naszym bliskim. Warto zadbać o czystość szczególnie teraz, w sezonie zwiększonej ilości przeziębień. Oprócz regularnego oczyszczania powierzchni, powinniśmy także zadbać o naszą odporność.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Duża liczba zgonówNajnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Duża liczba zgonówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł