Chrzan: działanie zdrowotne
Autor Karol Zaborowski - 16 Stycznia 2020

Babciny sposób na katar i przeziębienie. Wystarczy jedna łyżeczka, aby udrożnić zatkany nos

Przeziębienie może nas dopaść nie tylko w okresie jesienno-zimowym, jednak to właśnie wtedy najczęściej chorujemy. Kiedy czujemy, że nasz nos zaczyna się zatykać, warto pamiętać o babcinym sposobie, który szybko pozwoli nam znowu oddychać pełną piersią.

Przeziębienie co prawda nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale potrafi być naprawdę uciążliwe. Podstawowymi objawami tej choroby jest katar oraz kaszel, które pojawiają się również przy innych infekcjach górnych dróg oddechowych. Jeżeli czujemy, że zaczyna brać nas jakaś choroba, a nos przestaje być drożny, warto sięgnąć po domowe sposoby, które powinny szybko przynieść nam ulgę.

Wśród przepisów na naturalne medykamenty najczęściej mówi się o zdrowotnym działaniu cebuli, czosnku oraz miodu. Niestety często zapominamy o jeszcze jednym produkcie, który doskonale sprawdza się w kuchni, ale znajdzie również zastosowanie jako domowe lekarstwo na przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych. Warto po niego sięgać nie tylko w Wielkanoc.

Objawy chorób trzustki, które widać na skórze. Nie wolno ich lekceważyćObjawy chorób trzustki, które widać na skórze. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Chrzan jako sposób na zatkany nos i infekcje dróg oddechowych

Chrzan w medycynie ludowej stosowany był do leczenia wielu dolegliwości, jednak z biegiem czasu przestaliśmy go postrzegać jako naturalne lekarstwo, a to duży błąd. Oprócz charakterystycznego ostrego smaku chrzan ma nam do zaoferowania również wiele leczniczych właściwości.

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych chrzan pomoże nie tylko na zatkany nos, ale zmniejszy również stan zapalny i pomoże przy uporczywym, mokrym kaszlu. Jeżeli w naszych zatokach zalega zbyt dużo płynu, możemy zjeść odrobinę świeżo zmielonego chrzanu lub wdychać jego opary.

Wszystko dzięki olejkom eterycznym, które odpowiadają za charakterystyczną i ostrą woń chrzanu. Oczywiście najlepiej sprawdzi się w momencie, gdy sami go zetrzemy, ale jeżeli w sklepie trafimy na naprawdę ostry chrzan, to również powinien zadziałać.

Dodatkowo jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, korzeń tej rośliny zawiera substancje antybakteryjne, takie jak fitoncydy, lizozym i alkohol fenyloetyl, które działają na nasz organizm równie silnie co niektóre syntetyczne antybiotyki.

Z chrzanu można również przygotować syrop, który pomoże nam pozbyć się zalegających w naszych płucach i oskrzelach flegmy. Oczywiście to nie wszystkie zastosowania dla tej rośliny, ale już to pokazuje, że powinniśmy po nią sięgać znacznie częściej niż tylko na Wielkanoc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Była żona Pazury: „Pochowałam dwoje dzieci”. Pokazała zdjęcia
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Kobieta, która przeżyła 109 lat, zdradziła swój sekret. Według niej mężczyźni skracają życie
  4. Przez tydzień piła wodę po ogórkach kiszonych. Efekty pojawiły się już na drugi dzień
  5. GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkach
  6. Skandal. Mężczyzna w polskim szpitalu dostał spleśniałe jedzenie, zdjęcie jedynie dla wytrzymałych osób [FOTO]

Następny artykuł