Przeziębienie: błąd popełniany przez wielu Polaków
fot. pixabay.com/Katrina_S
Autor Karol Zaborowski - 22 Października 2019

Farmaceutka ostrzega. Wielu Polaków popełnia poważny błąd podczas przeziębienia

Przeziębienie często przechodzi samo zaledwie po kilku dniach, jednak kiedy pojawiają się pierwsze uciążliwe objawy, bez wahania sięgamy po leki, nawet nie zastanawiając się nad tym, co bierzemy. To natomiast prowadzi do błędu, który popełnia większość Polaków.

Leki na przeziębienie można dostać nawet w zwykłym sklepie, przez co nawet nie musimy się specjalnie fatygować do apteki. Dodatkowo wielu z nas ma w swoich domach zapasy, które pozostały jeszcze po poprzedniej chorobie. Z tego też względu, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy, od razu mamy do dyspozycji mnóstwo lekarstw, które zażywamy bez większego zastanowienia.

Niestety nie jest to najlepszy pomysł, o czym lekarze i farmaceuci informują nas od lat. Teraz swój apel w tej sprawie zmieściła mgr farm. Agnieszka Raczkowska, która zrobiła to poprzez swój profil na portalu Instagram. Bez wątpienia wiele osób powinno sobie wziąć go do serca.

Kolejny lek skażony rakotwórczą substancją. Pilna decyzja GIFKolejny lek skażony rakotwórczą substancją. Pilna decyzja GIFCzytaj dalej

Farmaceutka ostrzega przed lekami na przeziębienie

Na przeziębienie nie ma tak naprawdę lekarstwa, ponieważ choroba wywoływana przez wiele rodzajów wirusów. Możemy za to łagodzić jej objawy, a także hamować rozwój stanu zapalnego. Jednak trzeba podchodzić do tego z głową, ponieważ w takim wypadku bardzo łatwo można doprowadzić do przedawkowania leków.

Wszystko dlatego, że większość popularnych środków na przeziębienie i grypę zawiera w sobie głównie paracetamol. Możemy go znaleźć zarówno w saszetkach, jak i tabletkach, które tak często mieszamy ze sobą bez wcześniejszego czytania ulotek.

- Paracetamol występuje w najpopularniejszych preparatach na przeziębienie: Gripex, Ferverx, Coldrex, Tabcin i Theraflu. Często, chcąc szybko stanąć na nogi, pacjenci zwiększają dopuszczalną liczbę tabletek lub saszetek. Pseudoefedryna oraz fenylefryna występujące w preparatach dają poczucie lekkiego kopa i mobilizacji, dlatego od razu zauważamy poprawę kondycji organizmu. Uważaj, żeby nie zagalopować się w leczeniu. Dawka paracetamolu w jednej tabletce lub saszetce waha się od 500 mg do 1 g - pisze mgr farm. Agnieszka Raczkowska.

Nadmiar paracetamolu może wywoływać bóle głowy, brzucha, drżenia rąk zaburzenia oddychania oraz bladość skóry. Jednak to jedne z łagodniejszych objawów zatrucia tym specyfikiem. Przedawkowanie paracetamolu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie wątroby oraz nerek. Dlatego tak ważne jest, aby czytać ulotki dołączone do leków, zanim zdecydujemy się je zażyć.

- Wraz z rosnącą dawką leku w organizmie dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, zapalenia trzustki i wstrząsu organizmu - czytamy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że dzienna dawka dla osoby dorosłej, jeżeli chodzi o paracetamol, nie powinna przekraczać 4 gramów. Jak informuje farmaceutka, taką ilość otrzymamy wypijając 4 saszetki Gripex Hot Max. Dotyczy to leczenie doraźnego, natomiast w przypadku przewlekłego zażywania dzienna dawka spada już do 2,6 grama.

- Nie mieszaj na własną rękę lekarstw i nie zwiększaj dawek. Jeśli masz wątpliwości odnośnie do działania lub dawkowania leków, zapytaj lekarza lub farmaceutę. Wątroba i nerki będą zdrowsze, a życie dłuższe - apeluje Agnieszka Raczkowska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciąża była dla niej prawdziwym koszmarem. "Wyskoczę przez okno, jeśli nie zrobią mi cesarki"
  2. Azbest w pudrze dla dzieci znanej marki. Kobiety podejrzewają, że wywołuje raka jajnika
  3. Leki na receptę sprzedawane poza apteką. Czarny rynek kwitnie w najlepsze

Następny artykuł