Choroba: krztusiec staje się coraz powszechniejszy
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 23 Stycznia 2020

Choroba, która niemal zniknęła znów atakuje. W pierwszej fazie przypomina przeziębienie

Przeziębienie zazwyczaj przechodzi samo zaledwie po kilku dniach. Jednak niektóre z niebezpiecznych chorób mogą swoimi początkowymi objawami udawać właśnie pospolitą infekcję. Jedna z nich miała niemalże zniknąć już lata temu.

Przeziębienie dotyka wiele osób nawet kilka razy w ciągu jednego roku. Choć ta choroba nie jest dla nas niebezpieczna, to niekiedy można ją pomylić z wieloma innymi schorzeniami. Niektóre z nich są naprawdę niebezpieczne, a wzrost liczby zachorowań na nie obserwujemy zwłaszcza u dzieci.

Lekarze ostrzegają, że z każdym rokiem diagnozują coraz więcej przypadków chorób, które przed laty, praktycznie zniknęły z Polski. Niestety teraz powróciły i zarażają coraz więcej osób, to niesie ze sobą ogromne ryzyko powikłań.

Kolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobachKolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobachCzytaj dalej

Niebezpieczna choroba, która udaje przeziębienie

Krztusiec lub inaczej koklusz jest niebezpieczną chorobą zakaźną, która w swoim pierwszym stadium do złudzenia przypomina zwykłe przeziębienie. Choroba ta przed laty została praktycznie wyeliminowana na terenie Polski, ale teraz wraca ze zdwojoną mocą.

Wzrost ilości zachorowań na krztusiec obserwuje się od lat 90., kiedy to coraz więcej osób zaczęło nie szczepić swoich dzieci. Z każdym rokiem ilość rodziców, którzy decydują się na taki krok rosła, a teraz lekarze ostrzegają, że coraz więcej pacjentów zgłasza się do nich właśnie z krztuścem, czy też odrą.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w 2019 roku odnotowano 1626 przypadków kokluszu. Niestety większość z nich dotyczyła dzieci do 4. roku życia, a to właśnie dla nich krztusiec jest najbardziej niebezpieczny.

Pierwsze objawy do złudzenia przypominają przeziębienie i dopiero gdy napady kaszlu stają się coraz częstsze i silniejsze, można stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Co więcej, krztusiec prowadzi do wielu niebezpiecznych powikłań takich jak zapalenie płuc oraz krztuścowego uszkodzenia mózgu.

- Część dzieci jest nieszczepionych. Ja diagnozuję krztusiec nawet u piętnastolatków. A ta choroba jest bardzo groźna. Dawniej dzieci umierały na krztusiec. Kiedy stwierdzamy, że dziecko nie jest szczepione, to rodzice tłumaczą się, że według nich szczepienia powodują masę chorób - przyznaje dr Drzewiecka w rozmowie z portalem abczdrowie.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Matka wyskoczyła z okna. Wcześniej zrobiła córce niewybaczalną rzecz
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Śmiertelnie niebezpieczna choroba staje się coraz powszechniejsza. Eksperci zaobserwowali znaczący wzrost zachorowań
  4. Choroba sprzed lat wróciła. Specjaliści ogłosili epidemię
  5. Kayah jest nieuleczalnie chora. Choroba znacząco wpływa na jej życie
  6. Najgorsza wiadomość. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka

Następny artykuł