psycholog, psychoterapeuta, psychiatra
unsplash.com/ Thought Catalog
Autor Klaudia Gaicka - 13 Września 2020

Czym różni się psycholog od psychiatry? Wyjaśniamy, do kogo zwrócić się w razie określonych problemów

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra - wbrew pozorom każdy z nich pomaga zupełnie inaczej. Warto wiedzieć, czym różnią się te zawody. Zwłaszcza w przypadku psychologa i psychiatry różnica jest diametralna. Dowiedz się, kiedy powinieneś pójść do psychiatry.

Psycholog wbrew pozorom bardzo różni się od psychiatry. Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, psychiatra jest lekarzem, ponieważ skończył medycynę, dodatkowo odbył staż specjalizacyjny na psychiatrii. Zajmuje się diagnozą i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych.

Ojciec i brat musieli wnosić go do karetki, ratownicy szli obok nich. Stan nastolatka pogarszał się z każdą minutąOjciec i brat musieli wnosić go do karetki, ratownicy szli obok nich. Stan nastolatka pogarszał się z każdą minutąCzytaj dalej

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra - każdy z nich pomaga inaczej

Psychiatra w swoim zawodzie posługuje się ściśle określonych zestawem kryteriów diagnostycznych. W naszym kraju obowiązuje Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, ustalona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązująca już od 1996 roku.

Eksperci z portalu zalecają, aby do psychiatry udać się między innymi w przypadku wystąpienia następujących zmian w naszym zachowaniu: wahania nastroju; zmiany w naszym zachowaniu w relacjach rodzinnych (lub społecznych) np. wycofywanie się z nich, izolowanie się od otoczenia; zmiany aktywności - zbyt intensywna lub przeciwnie, znikoma; gwałtowne zmiany w życiu, z którymi nie potrafimy sobie sami poradzić (może to być np. śmierć lub choroba kogoś bliskiego); natarczywy lęk lub strach; narzucające się poczucie smutku, bezradności, przygnębienia; martwiąca nas samotność; omamy słuchowe lub wzrokowe; uzależnienia.

Lista jednostek chorobowych, których diagnozowaniem i leczeniem zajmują się psychiatry, jest bardzo długa. Jednak najpopularniejsze z nich to między innymi: depresja; choroba afektywna dwubiegunowa; nerwice; zaburzenia emocjonalne; zaburzenia osobowości; schizofrenia; psychoza; zespół stresu pourazowego; choroby zawodowe; uzależnienia; anoreksja; bulimia; zaburzenia koncentracji i pamięci; syndrom DDA.

Psycholog nie kończył studiów medycznych, lecz psychologiczne. Może postawić diagnozę psychologiczną, lub wskazać nam konieczność odbycia wizyty u psychiatry. Co ważne i wynika z wykształcenia, psycholog nie może wystawiać recept na leki.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Rząd będzie majstrował przy przepisach związanych z wymiarem czasu pracy. Zmiany niedługo

Wielu ekspertów uważa, że najskuteczniejszą metodą leczenia jest ta oparta o współpracę psychoterapeuty (w ostateczności psychologa) oraz psychiatry.

Psychoterapeuta to kolejny osobny zawód. Aby się go wyuczyć, trzeba mieć nie tylko wyższe wykształcenie, ale również odbyć kilkuletnie studia podyplomowe. Nie bez znaczenia są także nasze predyspozycje, podczas rekrutacji na studia podyplomowe są one dokładnie sprawdzane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zablokowana droga, policja i karetki. Katastrofalny wypadek na obwodnicy, 4 osoby nie żyją
  2. Jackowski wyjawił, co będzie działo się jesienią. Mówi o największym skarbie Polaków
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Sklep z Rancza istnieje naprawdę. Klienci masowo pytają o jeden produkt, właścicielka zaciera ręce

Następny artykuł