Jak radzić sobie z samotnością? Kilka dobrych rad od psychologa, które pomogą się pozbierać

psycholog radzi, jak odnaleźć się w samotności
unsplash Kelly Sikkema
Autor Klaudia Gaicka09.01.2021

Rady psychologa. Jak poradzić sobie z samotnością? Okazuje się, że nie musimy być w związku, aby odczuwać ciepło wynikające z poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Warto inwestować czas w inne relacje oraz doceniać małe przyjemności.

Samotność bywa destrukcyjna, psycholog tłumaczy, jak sobie z nią poradzić. W ostatnich latach samotność dotyczący coraz większej grupy ludzi.

Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem internetu, który zamiast zbliżać do siebie, często działa odwrotnie, oddala nas od społeczeństwa.

Rady psychologa. Jak poradzić sobie z samotnością?

Psychologie z portalu Poradnikzdrowie.pl wskazują, że samotność może mieć wiele oblicz. Żyjemy w czasach, w których brak już presji społecznej dotyczącej założenia rodziny. Wiele osób z pełną świadomością wybiera życie singla.

Przekłada się to na wiele różnych możliwości dotyczących naszego osobistego i zawodowego rozwoju, jednak może także przyczynić się do odczuwania przez nas samotności.

Lekarze ostrzegają. Ogromny błąd żywieniowy dzieci, w Polsce pod tym względem jest najgorzejLekarze ostrzegają. Ogromny błąd żywieniowy dzieci, w Polsce pod tym względem jest najgorzejCzytaj dalej

Zdarzają się także małżeństwa, w których samotność dotyczy obojga partnerów. Bywa, że druga połówka, której przysięgaliśmy wierność, jest dla nas po latach równie obca, jak ekspedientka z galerii handlowej.

Psycholog radzi, aby w sytuacji, w której nie udało nam się stworzyć szczęśliwego związku, zadbać o inne relacje. Mowa tutaj o rodzinie, przyjaciołach oraz o dalszych i bliższych znajomych.

Wbrew pozorom nie trzeba być w związku, aby odczuwać ciepło, pochodzące z bliskości i poczucia bezpieczeństwa.

Jeżeli okażemy odpowiednie zaangażowanie, będziemy mogli sprawdzić, jak radzimy sobie w różnego rodzaju relacjach. Łatwiej będzie nam także poznać zupełnie nowe osoby.

Nierzadko, szczególnie po zakończeniu związku, tkwimy w myślowej pułapce, którą jest przeświadczenie, że nie można nie czuć się samotnym, kiedy nie jest się w stałej relacji miłosnej.

W takim wypadku warto zastanowić się, czy zamierzamy czekać z odczuwaniem radości z życia, aż znajdziemy drugą połówkę oraz, czy jesteśmy gotowi zrezygnować w tym czasie z radości, doświadczeń i rozwoju.

Pomyślmy też nad tym, co sprawia nam szczęście i daje poczucie spełnienia oraz kiedy czuliśmy się wartościowi pomimo nie bycia w związku. Warto dodatkowo pomyśleć naszych źródłach poczucia własnej wartości.

Nie powinniśmy udawać szczęścia ani uzależniać go od dobrostanu. Spróbujmy, zamiast tego doceniać małe rzeczy i skupiać się na drobnych przyjemnościach, które możemy sobie sprawiać.

Pamiętajmy przy tym, że poczucie straty, żal, złość, czy gniew są naturalnymi emocjami, które towarzyszą każdemu z nas na różnych etapach życia. Po prostu trzeba je zaakceptować i przetrwać, aby móc dalej iść do przodu.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

</

Następny artykuł