psychoterapia_warto
pixabay_geralt
Autor Damian Witoń - 14 Lutego 2020

Ludzie często zwlekają z poddaniem się psychoterapii. Lepiej unikać tego błędu i nie tracić czasu

Psychoterapia jest skuteczną metodą pomocy osobom, które nie potrafią poradzić sobie z problemami codziennego życia. Niestety istnieje na jej temat wiele błędnych przekonań. Nie warto im wierzyć, ponieważ jest bardzo wiele do stracenia.

Psychoterapia może być bardzo skuteczną metodą pomocy dla tych, którzy czują, że nie radzą sobie najlepiej w codziennym życiu. Niestety wiele osób ma opory przed tym, aby się na nią zapisać. Winne są temu przekonania na temat tego typu pomocy psychologicznej, które w większości są błędne i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Ból głowy zdarza się niemal każdemu. Niektóre rozwiązania mogą okazać się niezwykle pomocneBól głowy zdarza się niemal każdemu. Niektóre rozwiązania mogą okazać się niezwykle pomocneCzytaj dalej

Psychoterapia naprawdę pomaga

Rozmowa w wykwalifikowanym terapeutą obdarzonym dużą dawką empatii może spowodować, że będziemy w stanie zmienić swoje życie na lepsze. Psychoterapia pomaga rozwinąć nam świadomość na temat naszych aktualnych kłopotów i odkryć jakie przekonania oraz wypracowane przez całe życie schematy przeszkadzają nam w osiągnięciu szczęścia i wykorzystaniu potencjału, jaki każdy nosi w sobie.

Niestety niektórzy ludzie uważają, że poddanie się terapii jest oznaką słabości i należy się go wstydzić. O ile mówienie o dolegliwościach fizycznych nie stanowi raczej w naszym kraju ujmy, tak problemy psychiczne w niektórych kręgach nadal uważane są za temat tabu. Na szczęście sytuacja w ostatnich latach znacząco się poprawiła. Nadal jednak trzeba otwarcie mówić, że korzystanie z pomocy psychologa to nie słabość. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ wymaga odwagi do zmierzenia się ze sobą i swoimi problemami. Terapeuta nie powie nam jak mamy żyć i nie rozwiąże za nas wszystkich naszych kłopotów. Pomoże za to odzyskać kontrolę nad życiem, abyśmy sami radzili sobie z jego przeciwnościami.

Niektórzy ludzie nie chcą zdecydować się na psychoterapię, ponieważ uważają, że bardziej pomocna będzie po prostu rozmowa ze znajomym, a sam terapeuta jest czymś w rodzaju kolegi, który bierze pieniądze za pogaduszki. Jest to błędne przekonanie. Prowadzenie terapii wymaga zdobycia odpowiednich kwalifikacji, które ugruntowane są wiedzy naukowej. Osoby, które się nią zajmują uczą się praktycznie przez całe życie, korzystając z dorobku różnych nurtów psychologicznych. Wybierając specjalistę warto zainteresować się, jaki konkretnie rodzaj terapii proponuję. Najpopularniejsze z nich wywodzą się ze szkoły psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej oraz humanistycznej.

Dużym problemem w przypadku rozważania poddaniu się psychoterapii są jej ceny, które bywają bardzo wysokie. Dzieje się tak dlatego, że koszty szkolenia specjalisty świadczącego usługi wysokiej jakości są ogromne. Jednakże istnieje pewne rozwiązanie dla osób, których nie stać na prywatne sesje terapeutyczne. Jak podaje portal zdrowezdrowie.pl, możliwe jest ubieganie się przysługującą nam w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia psychoterapię, która może trwać nawet do 2 lat. Niestety na jej przyznanie trzeba najczęściej długo czekać, dlatego nie warto zwlekać z rejestracją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gratulacje spływają od fanów. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach mają powody do świętowania „W końcu”
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Siniaki, krwiaki, połamane kości i nieleczone choroby. Wyniki oględzin ciała Violetty Villas przerażają, tylko dla osób o mocnych nerwach

Następny artykuł