Czy należy bać się czarnych pszczół?
youtube.com/ Marco012
Autor Barbara Bujar - 18 Czerwca 2020

Przez lata sądzono, że wyginęły. Czarne pszczoły pojawiły się w Polsce, czy są dla nas niebezpieczne?

Pszczoły czarne po wielu latach powróciły do Polski. Owady tego gatunku najczęściej widywane są na Lubelszczyźnie. Naukowcy miejscowej uczelni postanowili zgłębić temat i rozpocząć ich obserwacje. Poinformowali także, czy są one groźne dla człowieka.

Gatunków, w których występują pszczoły, jest wiele. Te, które najlepiej znają Polacy, to odmiana miodna. Owady, które do niej należą zajmują się zbieraniem nektaru i pyłku kwiatowego, które stanowią źródło ich pożywienia. Zgromadzone produkty wykorzystują także do wytwarzania miodu i mleczka pszczelego. Dodatkowo tworzą kolonie, w których żyją. Są zupełnym przeciwieństwem pszczół czarnych, które od niedawna obserwowane są w naszym kraju.

Tragiczny wypadek drogowy. Nastolatek wjechał pod koła nadjeżdżającego autaTragiczny wypadek drogowy. Nastolatek wjechał pod koła nadjeżdżającego autaCzytaj dalej

Eksperci informują, czy pszczoły czarne mogą być niebezpieczne

Pszczoły czarne, które właściwie nazywa się zadrzechniami czarnorogimi, są przeciwieństwem miodnych owadów, które znamy. Gatunek ten tworzą samotnice, które nie łączą się w grupy, a dodatkowo wykorzystują cały zebrany nektar jako pożywienie. Nie tworzą więc miodu i innych podobnych produktów. Średnia długość ciała pszczoły czarnej to około 3 centymetrów.

Pszczoły czarne najczęściej występują w środkowej części Azji i w południowej Europie. Ostatnio coraz częściej zauważa się je w naszym kraju, a przede wszystkim na Lubelszczyźnie. Korzystając z obecności owadów, swoje obserwacje postanowili poprowadzić Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, którzy – jak podaje Wirtualna Polska – jako jedyni w Polsce podjęli się tego zadania.

Eksperci z lubelskiej uczelni uważają, że pszczoły czarne zamieszkały okoliczne tereny ze względu na dużą ilość otwartych powierzchni, które dosyć szybko się nagrzewają. Takie warunki sprzyjają bowiem obecności zadrzechni czarnorogich. Naukowcy wypowiedzieli się także na temat zagrożeń wynikających z ponownej obecności w Polsce czarnego gatunku.

Jak podaje WP, uczeni nie widzą żadnego niebezpieczeństwa ze strony czarnych pszczół. Według nich owady nie zagrażają rozwojowi polskiej przyrody, a dodatkowo nie są groźne dla człowieka. Żądło, które posiadają, jest używane tylko w ostateczności, najczęściej, kiedy pszczoły się boją.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Naukowcy informują również, że pszczoły należące do gatunku zadrzechni czarnorogich są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Zakazane jest ich zabijanie, łapanie, a nawet przeganianie. Warto w tym miejscu dodać, że czarne pszczoły są bardzo płochliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł