Ptasia grypa znowu w Polsce
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 2 Stycznia 2020

Nowe ognisko ptasiej grypy w Polsce. Objawy i powikłania, które mogą pojawić się u ludzi

Ptasia przez lata nie pojawiała się zbytnio na terenie naszego kraju, jednak teraz podano informacje o zupełnie nowym ognisku choroby. Niestety jest ona niebezpieczna nie tylko dla drobiu, dlatego też dobrze wiedzieć, jakie wywołuje objawy i jak się przed nią chronić.

Ptasia grypa ponownie zawitała do Polski i jej ognisko zostało potwierdzone jak na razie w jednym z województw. Niestety jest to choroba, która zagraża nie tylko zwierzętom hodowlanym, ale również i ludziom. Jej przebieg potrafi być naprawdę gwałtowny i niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Z tego też względu dobrze jest wiedzieć, jak się przed nią zabezpieczyć.

Pierwsze wzmianki o ogniskach ptasiej grypy na terenie Polski pojawiły się w 2006 roku, jednak po pewnym czasie cały temat ucichł, a sam wirus przestał nam zagrażać. Niestety teraz ponownie pojawił się, ale na razie tylko na Lubelszczyźnie. Niestety ptasia grypa przenosi się nie tylko poprzez kontakt z zakażonym ptactwem, dlatego też nie możemy mieć pewności, że wirus nie przedostał się poza swój początkowy obszar.

Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieGabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieCzytaj dalej

Ptasia grypa znowu w Polsce

W przypadku ptasiej grypy do zarażenia może dojść poprzez drogę kropelkową, jak w przypadku normalnej grypy, ale również przez kontakt z nawozami, wodę, skażoną paszę, czy też niezdezynfekowaną odzież roboczą i sprzęt używany na terenie hodowli.

Na szczęście wirus ptasiej grypy ginie przy temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza, przez co obróbka cieplna zabezpiecza nas przed zakażeniem poprzez pokarm. Jednak trzeba pamiętać, aby sprzęt kuchenny taki jak noże i deski do krojenia używane przy obróbce surowego mięsa dokładnie myć odpowiednimi detergentami.

Do objawów ptasiej grypy należy gorączka, kaszel, ból gardła, mięśni i stawów, a także wymioty, biegunka oraz zapalenie spojówek. Niestety wiele z nich pokrywa się ze standardową grypą, na którą aktualnie mamy sezon, przez co do postawienia diagnozy potrzebne są bardziej specjalistyczne badania.

Co więcej, w momencie, gdy zakażeniu ptasią grypą ulega człowiek, to choroba potrafi się bardzo szybko rozwijać i standardowe leki nie zdadzą się na wiele. W takiej sytuacji niezbędne są środki, które hamują rozprzestrzenianie się wirusa w naszym ciele. Na szczęście są one dostępne w naszych aptekach i można je dostać na receptę.

Jak zabezpieczyć się przed ptasią grypą?

Jeżeli znajdujemy się w obszarze, gdzie stwierdzono ognisko ptasiej grypy, to powinniśmy unikać kontaktu ze wszelkim ptactwem. Nawet gołębie mogą przenosić ten niebezpieczny wirus. Ważna jest także odpowiednia higiena przy każdym kontakcie z ptactwem. Dodatkowo osoby pracujące w gospodarstwach, gdzie mogło dojść do zakażenia, powinny korzystać z jednorazowegego sprzętu ochronnego. Należy też pilnować, aby surowe jajka oraz mięso drobiowe nie miało kontaktu z innymi pokarmami i były przechowywane w szczelnych pojemnikach.

Również noże, deski do krojenia i talerze powinny być poddawane dokładnemu myciu z użyciem odpowiednich środków czystości, aby wirusy nie pozostały na ich powierzchni.

Na szczęście ludzie stosunkowo rzadko zarażają się tego typu wirusem, co nie oznacza, że można go bagatelizować. Znanych jest wiele przypadków śmiertelnych po zakażeniu wirusem ptasiej grypy, który może też prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Jak podaje portal medonet.pl, zalicza się do nich krwotoki, odmę opłucnową, uszkodzenia płuc, oraz zespół Reye’a, przy którym często dochodzi do konieczności przeprowadzenia przeszczepu wątroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  7. Lelum - portal dla nowoczesnych kobiet

Następny artykuł