Wczesne objawy raka krtani. Łatwo pomylić je z przeziębieniem, istnieją jednak pewne znaczące różnice

rak krtani objawy
pixabay.com/orzalaga
Autor Natalia Niewczas01.10.2020

Rak najczęściej rozwija się w ciele pacjenta po cichu. Co więcej, nowotwór złośliwy krtani potrafi doskonale imitować zwykłe przeziębienie. Ponieważ wczesne wykrycie choroby jest jednak kluczowe i często decyduje o dalszych rokowaniach pacjenta, warto zachować czujność onkologiczną i zwrócić uwagę na pewne szczegóły.

Rak krtani może niepokoić pacjenta objawami podobnymi do symptomów zwykłego przeziębienia, na przykład chrypką czy kaszlem. Podczas gdy pacjenci często ignorują kaszel, jego dłuższe utrzymywanie się powinno skłonić do wizyty u lekarza. Od kaszlu typowego dla przeziębienia odróżnia go przede wszystkim nasilenie oraz równoczesne pojawienie się krwioplucia. Warto także zwrócić uwagę na odkrztuszaną plwocinę - jej zwiększona ilość może sugerować rozwój złośliwej zmiany.

Prezes NFZ ogłosił zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych. Zaczynają obowiązywać już dziśPrezes NFZ ogłosił zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych. Zaczynają obowiązywać już dziśCzytaj dalej


Rak krtani może objawiać się niepozornie


Rak krtani niekiedy manifestuje swą obecność poprzez ból gardła. Ból będący zwiastunem poważnej onkologicznej choroby zazwyczaj promieniuje w kierunku ucha, co odróżnia go od tego sugerującego zwykłe przeziębienie.


Jak podaje portal medonet.pl, w niektórych przypadkach inne, pojawiające się w obrębie gardła dolegliwości stanowią wczesny objaw nowotworu złośliwego krtani. Należy do nich między innymi zmiana głosu czy uczucie przeszkody w gardle, co wpływa także na problemy z przełykaniem.

Dzisiaj grzeje: 1. Dorota Gardias trafiła do szpitala. Jej stan jest ciężki, co się dzieje?
2.Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż zakładano
3. Umarła w szpitalu, wcześniej zdążyła jednak wszystko nagrać. To, jak ją tam potraktowali, woła o pomstę do nieba


Co więcej, na obecność raka krtani mogą wskazywać również duszności czy powiększone węzły chłonne na szyi. Równie niepokojącym sygnałem jest utrzymujące się zmęczenie. Podczas gdy chwilowy brak energii najczęściej daje się wyeliminować poprzez wystarczającą dawkę relaksu, brak sił spowodowany guzem nie będzie ustępował mimo odpoczynku.


Do czynników ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy krtani zaliczamy przede wszystkim palenie oraz nadużywanie alkoholu. O profilaktykę (w tym badania kontrolne) raka krtani w szczególności powinny zadbać osoby wykorzystujące głos w pracy, na przykład nauczyciele czy piosenkarze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Ważny dla Polaków kraj wprowadził ograniczenia
  2. Prowadzi "Jeden z dziesięciu" od lat, jednak niewielu zna jego prawdziwą twarz. Ujawniamy kim naprawdę jest Tadeusz Sznuk
  3. Dziś wchodzi w życie nowy zakaz. Wielu Polaków może być niezadowolonych
  4. Lekarze się kłócili, a dzieci umierały. Jedyną nadzieją okazał się szpital prywatny
  5. Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważne nagranie. Wiele osób nie może powstrzymać się od łez [WIDEO]
  6. Raz spróbujesz i zapomnisz o zwykłych kotletach. Musztardowe mielone deklasują nieziemskim smakiem wszystkie inne wersje

Następny artykuł