Pierwsze objawy raka żołądka. Na początku choroby bardzo łatwo pomylić ją z innymi dolegliwościami, na co zwrócić uwagę?

objawy raka żołądka
pixabay
Autor Klaudia Gaicka03.01.2021

Objawy raka żołądka. Warto je znać i w razie występowania zgłosić się do specjalisty. Śmiertelność z powodu tego nowotworu jest wysoka, między innymi dlatego, ze często zostaje on zdiagnozowany zbyt późno.

Nowotwór złośliwy, jakim jest rak żołądka, może występować w kilku różnych postaciach. Jego statystyki nie napawają optymizmem. U mężczyzn jest na piątym miejscu pod względem zachorowalności, a u kobiet natomiast na siódmym.

Niestety rak żołądka stanowi także trzecią przyczyną zgonu mężczyzn i piątą u kobiet. Nie bez wpływu na to pozostają nieoczywiste objawy, które wywołuje ten rodzaj nowotworu.

Objawy raka żołądka. Warto je znać i w razie występowania zgłosić się do specjalisty

Jak podaje portal Zwrotnikraka.pl, pierwszym z nich jest bolesność w nadbrzuszu lub śródbrzuszu. Zdarza się, że ból związany jest z posiłkami i nie jest nasilony. Innym objawem tego rodzaju jest utrata łaknienia.

Pacjenci skarżą się także na okresowe nudności lub wymioty. Są to typowe objawy szczególnie w przypadku guzów umiejscowionych obwodowo.

Nagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariuszNagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariuszCzytaj dalej

Zdarza się, u około 15 proc. pacjentów, że ich stolce są smoliste. W żadnym wypadku nie powinniśmy ignorować tego objawu, ponieważ nawet jeżeli nie wynika z raka żołądka, może świadczyć o innej groźnej chorobie. Pamiętajmy, że najczęściej występują one okresowo, więc warto zwracać na swój stolec.

Kolejnym objawem, typowym nie tylko dla nowotworu żołądka, jest utrata masy ciała. Chudnięcie idzie w parze z cały czas postępującym wyniszczeniem organizmu.

Dla pacjentów ze zmianami umiejscowionych w okolicach wypustu typowe są zaburzenia połykania (dysfagia). Dodatkowo o około 10-15 proc. chorych na raka żołądka typowe są krwawe wymioty.

W przypadku występowania którychś z powyższych objawów należy zgłosić się do specjalisty, który pokieruje naszą diagnostyką. Wśród badań najczęściej stosowane jest prześwietlenie górnej części przewodu pokarmowego z użyciem kontrastu.

W dalszej kolejności zwykle zalecana jest gastroskopia i pobranie wycinków ścian żołądka do badania. Procedura jest bezbolesna, jednak przez pacjentów oceniana raczej jako nieprzyjemna.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

>

Następny artykuł