Rak zabijaja ok. 100 tys. Polaków rocznie
unsplash.com/ Bill Oxford
Autor - 3 Czerwca 2020

Złe nawyki, przez które częściej chorujemy na raka. Lepiej się ich pozbyć

Rak to przyczyna śmierci 8 milionów ludzi rocznie. Wpływ na rozwój choroby ma w dużym stopniu styl życia. Wprowadzając odpowiednie modyfikacje do naszej codziennej rutyny, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka.

Rak jest drugą w kolejności, po chorobach sercowo-naczyniowych, przyczyną śmierci w Polsce, w tym wielu śmierci przedwczesnych. Każdy z nas nosi w sobie jakieś mutacje genetyczne, ale tylko u niektórych rozwija się z tego powodu choroba nowotworowa.

Narażenie na zewnętrzne czynniki rakotwórcze, takie jak dym tytoniowy czy promieniowanie, sprawia, że mechanizmy obronne organizmu okazują się niewystarczające. Wiele osób zastanawia się więc czy i jak nowotworom można zapobiegać lub też, jak znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Na Twoim ciele pojawiły się dziwne strupki? Uważaj, ponieważ mogą być objawem niebezpiecznej chorobyNa Twoim ciele pojawiły się dziwne strupki? Uważaj, ponieważ mogą być objawem niebezpiecznej chorobyCzytaj dalej

Rak zabija ok. 100 tys. Polaków rocznie. Warto wiedzieć, które nawyki sprzyjają powstawaniu choroby

Rak zaczyna się wówczas, gdy normalna komórka staje się rakową. Tak się dzieje, gdy coś zakłóca DNA, zmieniając kod, który monitoruje cykl życiowy komórki. Istnieje wiele metod leczenia. Są one wybierane na podstawie typu raka, jego lokalizacji, zakresu występowania i stadium, w którym zostało zdiagnozowane.

Według Najwyższej Izby Kontroli do 2025 roku nowotwory prześcigną choroby sercowo-naczyniowe i staną się główną przyczyną zgonów w Polsce. Już teraz z ich powodu umiera ponad 100 tys. Polaków rocznie, a zachorowalność według prognoz w ciągu pięciu następnych lat wzrośnie o 25 proc.

Statystyki wskazują, że kobiety najczęściej chorują na raka piersi, płuc i trzonu macicy. U mężczyzn zaś diagnozuje się najwięcej nowotworów złośliwych gruczołu krokowego, płuc, i okrężnicy. Nowotwory złośliwe stały się ogromnym problemem zdrowotnym osób w wieku młodym i średnim, dlatego tak ważne jest unikanie szkodliwych czynników, już od najmłodszych lat.

By uchronić się przed rakiem, żywność o dużej zawartości cukru powinna być znacznie ograniczona. Produkty o wysokiej zawartości cukru mogą bowiem powodować niekorzystne wahania poziomu glukozy we krwi, co sprzyja rozwojowi nowotworów. Ponadto wysoko przetworzona żywność o dużej zawartości cukru zazwyczaj nie ma wystarczającej wartości odżywczej i sprzyja rozwojowi otyłości.

Alkohol również nie jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia, dlatego powinniśmy ograniczyć jego spożycie lub całkowicie wyeliminować. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że alkohol jest substancją rakotwórczą. Niezależnie od jego rodzaju, może on prowadzić do rozwoju poważnych chorób, w tym nowotworów złośliwych jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, wątroby i piersi.

Jak podaje portal medonet.pl, zarywanie nocek również nie sprzyja naszemu zdrowiu. Ludzie, którzy się nie wysypiają, są narażeni na wystąpienia niektórych rodzajów raka, szczególnie raka jelita grubego i piersi.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. Kobieta znienacka wróciła do domu i przyłapała chłopaka z inną. Jej reakcja powala, wszystko się nagrało

Używając smartfona, warto pamiętać, że urządzenie to zwiększa narażenie na szkodliwe promieniowanie. Najnowsza niezależna szwedzka analiza pokazuje, że im dłużej i częściej rozmawiamy przez telefony komórkowe, tym większe jest ryzyko zachorowań na glejaka - groźny nowotwór mózgu.

By uniknąć raka, nasz czas spędzany na siedzeniu powinien być ograniczony. Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ale również bezpośrednio zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele chorób przewlekłych, raka okrężnicy, raka piersi, trzonu macicy czy prostaty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
  2. Młoda mama nudziła się na kwarantannie. Zrobiła córce rzecz, przez którą internauci zmieszali ją z błotem
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Coraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustów

Następny artykuł