Rak wątroby: objawy
fot. unsplash.com/Online Marketing
Autor Karol Zaborowski - 3 Lipca 2020

Objawy raka wątroby są bardzo podstępne. Warto je znać, aby zareagować, zanim będzie za późno

Rak wątroby przez długi czas może nie dawać praktycznie żadnych objawów, a gdy się już pojawią pierwsze z nich, wiele osób myli je z zupełnie innymi chorobami. Niestety znacząco utrudnia to celne postawienie diagnozy, dając guzowi czas na rozwój.

Rak wątroby zwłaszcza w swoim wczesnym stadium może dawać bardzo mylne objawy, które sugerują zupełnie inne dolegliwości związane z układem trawiennym. Niestety jest to bardzo problematyczne dla pacjentów, którzy nawet nie wiedzą, że w ich ciele rozwija się śmiertelnie niebezpieczna choroba.

Co więcej, sama wątroba nie daje żadnych sygnałów bólowych, ponieważ narząd ten nie posiada zakończeń nerwowych odpowiedzialnych właśnie za odczuwanie bólu. Dopiero gdy guz zaczyna podrażniać inne narządy oraz otrzewną zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe. Niestety najczęściej jest to w bardzo późnym stadium choroby.

Tragiczna wiadomość obiegła media. 13-latek zginął na oczach swojej rodzinyTragiczna wiadomość obiegła media. 13-latek zginął na oczach swojej rodzinyCzytaj dalej

Rak wątroby i jego objawy

Wraz z rozwojem nowotworu organ, który został przez niego zaatakowany, zaczyna coraz gorzej funkcjonować, aż w końcu pojawia się jego niewydolność. W przypadku wątroby zwiastuje ją, chociażby żółtaczka, czyli zmiana zabarwienia powłok skórnych, a także białek oczu, które najczęściej jako pierwsze zmieniają barwę na żółtą.

Jest to bardzo wyraźny sygnał, że z naszą wątrobą dzieje się coś złego, ale przed nim chorzy zazwyczaj uskarżają się na o wiele mniej widoczne objawy. Jednym z nim jest, chociażby utrata apetytu. Każdy z nas miewa niekiedy dni, kiedy po prostu nie chce mu się jeść. Jednak jeżeli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Nasz niepokój powinno też wzbudzać uczucie sytości nawet po bardzo małym posiłku, które utrzymuje się przez długi czas oraz częste nudności. W tym przypadku chorzy odczuwają te objawy, podejrzewają u siebie zatrucie pokarmowe, ale może to być bardzo mylne przeświadczenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

2. Mandat 500 zł za kolejne wykroczenia już w drodze. Wpaść będzie można bardzo łatwo

Kolejnym objawem, który często pojawia się w przypadku raka wątroby, jest podwyższona temperatura ciała. Niestety i ten objaw łatwo pomylić, ponieważ gorączka występuje przy wielu innych chorobach, które nawet nie muszą być związane z układem pokarmowym, a tym bardziej wątrobą.

Jak podaje portal medonet.pl, w momencie, gdy guz doprowadzi do niewydolności wątroby, pojawiają się również objawy w postaci zaburzeń krzepliwości krwi, hipoglikemii, zaburzeń hormonalnych, a także nadciśnienie w żyle wrotnej. Może się także pojawić wodobrzusze, czyli stopniowe wypełnianie się jamy brzusznej płynem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chwila i z dachu nic nie zostało. Zniszczone budynki, powalone drzewa i zalane ulice. Ogromna nawałnica wywołała wiele szkód
  2. Masz konto w ING Banku Śląskim albo BNP Paribas? Poważne problemy techniczne, tysiące osób nie wypłacą pieniędzy z bankomatów;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Sekret Anny i Roberta Lewandowskich wyszedł na jaw. Próbowali ukryć miejsce swojego pobytu, dziennikarze nie mają wątpliwości

Następny artykuł