rak jelita: objawy
fot. https://pixabay.com/ JerzyGorecki
Autor Klaudia Gaicka - 4 Lipca 2020

Wczesne objawy raka jelita grubego. Szybkie rozpoznania zwiększa szanse na wyleczenie

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Istnieje szereg różnych objawów, które powinny nas zaniepokoić. Jeżeli któreś z nich występują u nas, warto zawiadomić o tym specjalistę. Im wcześniej uda się wykryć zmianę, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie pacjenta.

Rak jelita grubego to w zasadzie rak okrężnicy i odbytu. Choć nie jest o nim specjalnie głośno, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Wśród mężczyzn zajmuje trzecie miejsce, a wśród kobiet drugie. Pomimo informacji rozpowszechnianych przez ekspertów i lekarzy, wielu Polaków wciąż nie wie, jak objawia się ten rodzaj raka.

To ogromny problem, ponieważ w przypadku każdego raka, im szybciej chory usłyszy diagnozę, tym większe ma szanse na całkowite wyleczenie. Jak podaje portal Radiozet.pl, państwo finansuje Program Badań Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. W ramach konsultacji możemy bezpłatnie wykonać kolonoskopię. Program posiada jednak ograniczenia wiekowe oraz genetyczne.

Ministerstwo Zdrowia przekazało pilne ostrzeżenie. Dotyczy każdego PolakaMinisterstwo Zdrowia przekazało pilne ostrzeżenie. Dotyczy każdego PolakaCzytaj dalej

Rak jelita grubego daje różne objawy. Lepiej ich nie bagatelizować

Niestety objawy raka okrężnicy i odbytu są różne w zależności od umiejscowienia się guza. Jeżeli zmiana zlokalizowana jest w lewej części okrężnicy, pacjenci najczęściej krwawią świeżą krwią z odbytu. Z kolei guzy w prawej części okrężnicy krwawią tajnie, przez co pacjenci często początkowo cierpią z powodu anemii. Dodatkowo doskwiera im zmiana trybu wypróżnień oraz późniejsza niedrożność.

Chociaż we wczesnym stadium rak jelita grubego może nie dawać żadnych objawów, ekspertom ze źródła udało się stworzyć listę symptomów, które powinny nas zaalarmować. Znalazły się na niej: bóle brzucha, krew w stolcu (świeża lub czarna), krwawienie z odbytu, zmiana rytmu wypróżnień, uczucie osłabienia, utrudnienia w oddawaniu stolca (np. silne zaparcia), niedrożność, anemia, utrata kilogramów, uczucie przepełnienia odbytu, bolesne parcia lub guz w jamie brzusznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

2. Szykują nową opłatę, resort jest na "tak". Będziemy musieli dopłacać po 300 zł na zakupach


Wczesna diagnoza jest kluczem do łatwiejszej i skuteczniejszej terapii. Istnieje wiele badań, które pomagają lekarzowi szybko i sprawnie zweryfikować obecność zmian nowotworowych. W zależności od stanu pacjenta i podejrzeń lekarz zaleca jedno lub kilka z dostępnych badań diagnostycznych: kolanoskopię, oznaczenie markeru nowotworowego CEA, kolografię TK, badanie wykrywające utajnioną krew w kale, badanie przez odbytnicze (per rectum), wlew kontrastowy do jelita grubego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kłęby dymu na S8. Co tam się stało?
  2. Przebrał się za Andrzeja Dudę i podchodził do ludzi pod Pałacem Prezydenckim. Wszystko zostało uwiecznione
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Gotujesz dziś rosół? Pamiętaj, o 5 zasadach naszych babć, tylko wtedy wyjdzie idealny

Następny artykuł