rak skóry, nowotwór skóry - czerniak
pixabay
Autor Klaudia Gaicka - 4 Października 2020

Charakterystyczny objaw na skórze może wskazywać na raka. Nie warto go lekceważyć

Rak skóry może przez długi czas nie dawać żadnych objawów poza tymi, które możemy dostrzec gołym okiem. Jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry jest czerniak. w Polsce umieralność z powodu czerniaka jest o 20% wyższa niż w Europie, z kolei zachorowalność o 50% mniejsza.

Rak skóry może być mylnie rozpoznawany, nierzadko zdarza się także, że pacjenci długo ignorują objawy. Najczęstszym spośród nowotworów skóry jest rak podstawnokomórkowy. Jak podaje portal Medonet.pl, stanowi on blisko 80 proc. wszystkich rozpoznań. Eksperci uważają także, że z różnych przyczyn, może on być nawet jeszcze niedoszacowany.

Jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry jest czerniak. Zmiana wywodzi się z melanocytów. Są to komórki wytwarzające melaninę, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie ze słońcem czy promieniowaniem stosowanym w solarium.

Według naukowców jest najważniejszym objawem koronawirusa. Występuje częściej niż kaszel i gorączkaWedług naukowców jest najważniejszym objawem koronawirusa. Występuje częściej niż kaszel i gorączkaCzytaj dalej

Rak brzmi jak wyrok, jednak odpowiednio wcześnie zdiagnozowany daje dużo lepsze rokowania

Niestety w naszym kraju umieralność z powodu czerniaka jest o 20% wyższa niż w Europie, z kolei zachorowalność o 50% mniejsza. Winę za to ponosi brak świadomości na temat profilaktyki oraz zbyt późna wykrywalność choroby.

Eksperci z portalu Styl.pl radzą, aby swoje znamiona oglądać co 2-3 miesiące. Szczególnie powinniśmy o tym pamiętać przed i po powrocie z urlopu, podczas którego zażywamy kąpieli słonecznych. Należy zwrócić uwagę nie tylko na nowe znamiona, ale również stare. Jakiekolwiek zmiany w nich powinny wzbudzić nasz lekki niepokój. Co prawda nie musi to od razu oznaczać nowotworu, jednak może.

Pamiętaj, że czerniak może rozwijać się w naprawdę nietypowych miejscach, np. pod paznokciem. Warto mieć to na uwadze dokonując oględzin. Dodatkowo zwróć uwagę na obecność jakichkolwiek plam, czy brodawek, które zostały czymś zahaczone, podrażnione i od tej pory nie chcą się w ogóle zagoić. Naukowcy polecają, aby wykonywać notatki, jeśli tylko cokolwiek nas zaniepokoi. Dobrym pomysłem jest także wykonywanie zdjęć zmian.

Dzisiaj grzeje: 1.Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie
2.Mandat za brak maseczki w samochodzie? Brzmi absurdalnie, ale służby są wyczulone i kary się sypią
3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

Pamiętaj, zbyt długa ekspozycja na światło słoneczne jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów skórnych. W ramach profilaktyki eksperci radzą, aby unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Niezależnie od tego, czy źródło światła jest naturalne, czy sztuczne (jak w solariach, z których lepiej całkowicie zrezygnować) do skóry przedostaje się promieniowanie ultrafioletowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Horror. Przeraźliwe odkrycie w hostelu w centrum Polski. Łzy same cisną się do oczu
  2. Naukowcy nie mogą uwierzyć w swoje odkrycie. Chodzi o gigantyczną czarną dziurę. Pochłania wszystko
  3. Nie żyje 17-latek. Spędził 10 godzin w karetce, żaden szpital go nie przyjął, tłumaczenie Rzecznika Pacjenta zaskakuje
  4. 8 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem. Każdy powinien je znać, nikt nie powinien ich lekceważyć
  5. Dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Co się zmieni?
  6. Codziennie pije sok z imbiru. Zastępuje jej uwielbiany napój, 2 zalety doceni każdy

Następny artykuł