rak płuc zabija
Fot. unsplash.com/Marcelo Leal
Autor Klaudia Gaicka - 5 Czerwca 2020

Rak płuc to niezwykle niebezpieczna choroba. Pierwsze objawy można dostrzec na twarzy

Rak płuca jest najczęściej diagnozowaną zmianą nowotworową. Im wcześniej lekarz postawi diagnozę, tym większe mamy rokowania. Warto wiedzieć czym jest, jak się objawia oraz co obejmuje jego profilaktyka.

Rak dla wielu brzmi jak wyrok i choć nie zawsze jest to zgodne z prawdą, to w przypadku raka płuc często bywa. Oczywiście tutaj, jak i w przypadku innych zmian nowotworowych, najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Im wcześniej stwierdzi się u pacjenta ten rodzaj nowotworu, tym większe ma on szanse na przeżycie.

Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzałoPodczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzałoCzytaj dalej

Rak płuc daje objawy widoczne na twarzy

Jak podaje serwis Medonet.pl, rak płuca to nic innego, jak niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek w obu lub w pojedynczym płucu. Komórki nowotworowe nie spełniają funkcji komórek płuc. Szczęście w nieszczęściu, guz płuc może dawać pewne specyficzne objawy, co pomaga w jego auto rozpoznaniu. Mowa o zespole Hornera.

Pacjent z tym zespołem ma niesymetryczne zmiany twarzy. Oko pacjenta może wyglądać specyficznie ze względu na jego źrenicę (mniejszą niż w drugim oku) oraz opadającą lub osłabioną powiekę. Dodatkowo twarz pacjenta może wykazywać się brakiem potliwości, również tylko z jednej strony.

Oczywiście charakterystyczne są również inne objawy, typowe dla palaczy, takie jak: uporczywy kaszel, odkrztuszanie krwi, męczące duszności, ból przy kaszlu lub oddychaniu. Co więcej, pacjenci skarżą się również na ciągłe uczucie zmęczenia oraz spadek masy ciała.

Według badań przytoczonych przez źródło blisko 95% chorych na raka płuca to palacze tytoniu (byli lub aktualni). Inne badania z kolei (naukowców z Vanderbilt University) udowadniają, że rzucenie palenia znacząco ogranicza ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Według nich już po 5 latach od rezygnacji z nałogu, ryzyko raka malało o 39% względem osób, które nadal paliły. Są to obiecujące liczby, jednak z badania wynikła również inna bardziej zasmucająca prawda. Nawet po 25 latach od rzucenia papierosów prawdopodobieństwo raka płuc u osób, które dawniej paliły, było trzy razy większe niż u tych, którzy nigdy nie mieli tego nałogu.

Dzisiaj grzeje: 1. Annę Przybylską zabiła choroba, którą mają tysiące Polaków. Wielu z nich nie wie jak rozpoznać objawy

2. Lepiej przygotuj się na spore kłopoty z dostępem do pieniędzy. Aż 6 największych banków ostrzega klientów

Wyniki badań jasno pokazują, że najlepszą profilaktyką dla tego rodzaju nowotworu (najczęstszego ze wszystkich) jest po prostu niezaczynanie palić papierosów. Ewentualnie porzucenie nałogu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne informacje ze straży pożarnej. Nie żyje strażak, ogłoszono żałobę
  2. Popularny aktor nie wytrzymał. Żąda od Kaczyńskiego przeprosin, dał mu dobę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Żona Kamila Stocha pokazała makabryczne zdjęcie. Trudno na nie patrzeć dłużej niż 25 sekund

Następny artykuł