rak płuc zabija
Fot. unsplash.com/Marcelo Leal
Autor Klaudia Gaicka - 14 Sierpnia 2020

Nowotwór, na który cierpi najwięcej Polaków. Jego objawy często są bagatelizowane.

Rak płuca jest najczęściej diagnozowaną zmianą nowotworową. Im wcześniej lekarz postawi diagnozę, tym większe mamy rokowania. Warto wiedzieć czym jest, jak się objawia oraz co obejmuje jego profilaktyka.

Rak dla wielu brzmi jak wyrok i choć nie zawsze jest to zgodne z prawdą, to w przypadku raka płuc często bywa. Oczywiście tutaj, jak i w przypadku innych zmian nowotworowych, najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Im wcześniej stwierdzi się u pacjenta ten rodzaj nowotworu, tym większe ma on szanse na przeżycie.

Zaskakujące zmiany w ustawie covidowej. Zaskakujące zmiany w ustawie covidowej. "Przepis legalizujący w zasadzie każde polityczne bezprawie"Czytaj dalej

Rak płuc daje objawy widoczne na twarzy

Jak podaje serwis Medonet.pl, rak płuca to nic innego, jak niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek w obu lub w pojedynczym płucu. Komórki nowotworowe nie spełniają funkcji komórek płuc. Szczęście w nieszczęściu, guz płuc może dawać pewne specyficzne objawy, co pomaga w jego auto rozpoznaniu. Mowa o zespole Hornera.

Pacjent z tym zespołem ma niesymetryczne zmiany twarzy. Oko pacjenta może wyglądać specyficznie ze względu na jego źrenicę (mniejszą niż w drugim oku) oraz opadającą lub osłabioną powiekę. Dodatkowo twarz pacjenta może wykazywać się brakiem potliwości, również tylko z jednej strony.

Oczywiście charakterystyczne są również inne objawy, typowe dla palaczy, takie jak: uporczywy kaszel, odkrztuszanie krwi, męczące duszności, ból przy kaszlu lub oddychaniu. Co więcej, pacjenci skarżą się również na ciągłe uczucie zmęczenia oraz spadek masy ciała.

Według badań przytoczonych przez źródło blisko 95% chorych na raka płuca to palacze tytoniu (byli lub aktualni). Inne badania z kolei (naukowców z Vanderbilt University) udowadniają, że rzucenie palenia znacząco ogranicza ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Według nich już po 5 latach od rezygnacji z nałogu, ryzyko raka malało o 39% względem osób, które nadal paliły. Są to obiecujące liczby, jednak z badania wynikła również inna bardziej zasmucająca prawda. Nawet po 25 latach od rzucenia papierosów prawdopodobieństwo raka płuc u osób, które dawniej paliły, było trzy razy większe niż u tych, którzy nigdy nie mieli tego nałogu.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Emerytura wyższa nawet o 200 złotych. Pominięcie jednego przepisu kluczowe dla ogromnej grupy emerytów

Wyniki badań jasno pokazują, że najlepszą profilaktyką dla tego rodzaju nowotworu (najczęstszego ze wszystkich) jest po prostu niezaczynanie palić papierosów. Ewentualnie porzucenie nałogu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odcięli wodę Krystynie Pawłowicz? Powód rozwścieczył jej sąsiadów. Ogromna awantura
  2. Janina Ochojska w żałobie, przekazała tragiczne informacje. Nie żyje Henryk Wujec
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Wyrzucili noworodka na śmietnik, bo ich rozczarował. Nawet go nie nazwali. Dziecko znalazł i uratował sprzątacz

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł