Nieoczywiste objawy raka krtani i gardła. Gdy się pojawiają, nie ma czasu do stracenia

rak krtani i gardła
unsplash Hush Naidoo
Autor Klaudia Gaicka06.01.2021

Objawy raka gardła i krtani zależą od lokalizacji nowotworu. Oprócz typowej chrypki istnieje jeszcze kilka innych symptomów, które powinny nas zaniepokoić.

Istnieje kilka rodzajów raków gardła i krtani. Warto o nich mówić, ponieważ każdego roku chorują na nie tysiące Polaków, a mimo to wiedza na ten temat nie jest tak rozpowszechniona, jak np. o nowotworze płuca.

Objawy raka gardła i krtani zależą od lokalizacji nowotworu

Jak podaje portal Zwrotnikraka.pl, rak krtani jest najczęściej występującą złośliwą zmianą nowotworową regionu głowy i szyi. W naszym kraju rak krtani i gardła stanowi 4 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn i 0,5% nowotworów u kobiet.

Najintensywniejszym czynnikiem, który może wywołać raka gardła, jest palenie tytoniu. Osoby niepalące rzadko chorują na ten rodzaj nowotworu.

Wśród innych istotnych czynników wymienia się spożywanie alkoholu, refluks żołądkowo-przełykowy oraz długotrwałą ekspozycję na drażniące substancje chemiczne, np. opary kwasów, farby, rozpuszczalniki, czy metale ciężkie.

Niesamowite wydarzenie w śląskim szpitalu. Niektórzy mówią o cudzie, inni składają hołd lekarzomNiesamowite wydarzenie w śląskim szpitalu. Niektórzy mówią o cudzie, inni składają hołd lekarzomCzytaj dalej

Najważniejszym objawem, który występuje przy raku krtani i gardła jest chrypka. Nierzadko symptomy tych nowotworów mają charakter, który może sugerować przewlekłe choroby dróg oddechowych.

Z tego powodu pacjenci często ignorują pierwsze objawy. Jest to błąd, ponieważ w walce z każdym rodzajem nowotworu kluczowy jest czas.

Pozostałe objawy różnią się w zależności od lokalizacji nowotworu. Symptomy raka nagłośni widoczne są już na początku choroby. Dotyczą one przede wszystkim zmiany głosu pacjenta. Mowa o barwie, natężeniu, dźwięczności, czy słyszalnej męczliwości.

Z kolei rak krtani w okolicy nadgłośniowej ma zwykle skryty i nietypowy przebieg. Bardzo często przez długi czas wywołują objawy, które sugerują lekarzowi przewlekły stan zapalny gardła. Pacjent może odczuwać na początku przeszkadzanie czegoś w gardle, drapanie, suchość i podrażnienie.

W przypadku raka podgłośniowego jednym z pierwszych symptomów może być zmiana głosu pacjenta, jednak nie jest ona bardzo drastyczna. Dopiero w zaawansowanym stadium mogą pojawić się duszności.

Każda chrypka trwająca ponad 3 tygodnie, szczególnie u pacjenta palącego, stanowi wskazanie do konsultacji ze specjalistą i przeprowadzenia badania laryngologicznego.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł