Rak: objawy widoczne na skórze
pixabay.com/backy3723
Autor Barbara Bujar - 6 Września 2020

Objawy raka, które dostrzeżesz gołym okiem. Kiedy się pojawią, nie ma czasu do stracenia

Rak atakuje organizm człowieka pod wieloma postaciami. Każda z nich wymaga szybkiego podjęcia leczenia, które w zależności od rodzaju choroby różni się przebiegiem. Znajomość objawów bardzo często umożliwia chorym podjęcie decyzji o konsultacji lekarskiej, a specjalistom pozwala na szybkie postawienie diagnozy. Niestety, wiele symptomów w dalszym ciągu jest bagatelizowanych przez pacjentów. Dużą część z nich stanowią zmiany skórne. Objawy, które można dostrzec gołym okiem, mogą jednak świadczyć o nowotworze między innymi trzustki, żołądka, piersi, macicy, a także płuc.

Rak to jedna z najpoważniejszych dolegliwości, która atakuje organizm człowieka. Jej specyfika wymaga szybkiej reakcji pacjenta i błyskawicznej pomocy specjalisty. Niestety, chorzy bardzo często lekceważą pierwsze oznaki choroby, które czasem widoczne są nawet gołym okiem. Mowa o zmianach skórnych towarzyszących niejednemu rodzajowi nowotworu. Jak informuje PAP, zwlekanie z konsultacją lekarską u 10 procent chorych opóźnia postawienie diagnozy nawet o kilka miesięcy.

Pierwsze objawy raka wątroby. Wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na wyleczeniePierwsze objawy raka wątroby. Wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na wyleczenieCzytaj dalej

Rak często objawia się na skórze. Tych symptomów nie należy lekcewazyć

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, finansowanego ze środków Ministra Zdrowia, Polska Agencja Prasowa przygotowała w 2018 roku materiał z cyklu promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów. W swoim artykule zawarła informacje o zmianach skórnych, które często mogą świadczyć o rozwoju raka w organizmie człowieka. Szybkie rozpoznanie tzw. zespołów paranowotworowych w dużej mierze ułatwia rozpoznanie choroby. Warto je znać.

Pierwszym niepokojącym symptomem, który powinien skłonić pacjenta do wizyty u lekarza, jest długotrwały świąd skóry. Dolegliwość może pojawiać się w różnych miejscach na ciele człowieka, a jeśli dokucza mu powyżej sześciu tygodni, jest już powodem do obaw. Taki rodzaj świądu może świadczyć bowiem o rozwoju chłoniaków nieziarniczych, białaczek, raka prostaty lub guza mózgu.

Zmiany skórne w postaci pęcherzowo-nadżerkowej, które występują na błonach śluzowych, takich jak wargi, dziąsła albo język, mogą być pierwszym objawem chłoniaka nieziarniczego, czy mięsaków. Obrzęki mogą pojawić się również w innych miejscach. Jeśli są czerwone, a oprócz pęcherzy występują na nich także krosty, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Takie objawy mogą sygnalizować o początku nowotworów układu krwiotwórczego, na przykład białaczki szpikowej. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na tułowiu, kończynach i twarzy.

Obawy pacjenta powinny wywołać także brodawki łojotokowe występujące w okolicy tułowia, którym nierzadko towarzyszy świąd. W takiej sytuacji istnieje podejrzenie o rozwoju nowotworu żołądka, układu krwiotwórczego, piersi lub płuca. Do konsultacji lekarskiej powinno skłonić też zaobserwowane rogowacenie ciemne pojawiające się najczęściej w okolicach fałd skórnych, czyli między innymi dołach pachowych i zgięć łokciowych. Specjaliści często łączą je z rakiem żołądka.

Przykładów niepokojących zmian skórnych może być jeszcze wiele. Do najczęstszych należy zaliczyć rumieniowo-obrzękowe zmiany w obrębie twarzy i kończyn, które mogą świadczyć o raku sutka, płuca albo nosogardzieli oraz oddzielanie się naskórka i uczucie gładkiego język o żywoczerwonym zabarwieniu. Te objawy są typowe dla nowotworu trzustki, guzów nerki i płuca.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna German nie chciała się leczyć, mimo błagań lekarzy i bliskich. Zabiła ją niebezpieczna choroba, której objawy powinien znać każdy
2. ZUS wygadał się, jak podwyższyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest proste, a wiele osób nie korzysta

W przypadku zmian skórnych warto zwrócić uwagę także na gwałtowny wzrost cienkich włosów w okolicach twarzy i małżowin usznych szybko szerzące się owrzodzenia skóry, fioletowy rumień w obrębie powiek, nieregularne bruzdy w obrębie rąk oraz palców oraz stwardnienie skóry w miejscu, gdzie znajduje się żyła. Rozpoznanie każdego z nich może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje jeden z najwspanialszych Polaków. Media właśnie przekazały dramatyczną wiadomość
  2. Nie miał szans, zginął na miejscu. Tragiczna wiadomość wstrząsnęła Polską
  3. Wyjątkowa wyprawa na Rysy. Mężczyzna z porażeniem mózgowym zdobył najwyższy szczyt Polski, wszystko dzięki pomocy wspaniałych ludzi
  4. Wielka zapowiedź Ministra Zdrowia. Przedstawił nową strategię walki z koronawirusem na jesień
  5. WHO przerwało milczenie. Wyznali prawdę na temat ilości ofiar koronawirusa
  6. Nie wiesz, ile tracisz, pozbywając się liści z kalafiora. Już nigdy więcej ich nie wyrzucisz

Następny artykuł