Rak skóry: nietypowe objawy
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 7 Stycznia 2020

Nietypowe oznaki raka skóry. Warto regularnie obserwować swoje znamiona

Rak skóry to nie tylko czerniak, chociaż to o nim słyszymy najczęściej. Objawy, które możemy obserwować na swojej skórze, również mogą przybierać różne formy. Dlatego też warto wiedzieć, na co dokładnie trzeba zwracać uwagę.

Rak skóry potrafi pojawić się niespodziewanie i to w takim miejscu, że naprawdę ciężko go niekiedy zauważyć. Z czynników, które prowadzą do jego powstawania, najczęściej wymienia się promienie słoneczne, jednak jest ich znacznie więcej. Co więcej, zmiany w postaci tak zwanych pieprzyków, które już są na naszej skórze, mogą właśnie przerodzić się w nowotwór, który będzie zagrażać naszemu zdrowiu.

Z tego też względu warto regularnie przyglądać się zmianom na swojej skórze i patrzeć, czy przypadkiem nie przejawiają cech świadczących, o tym, że mamy do czynienia z rakiem skóry. Wiele osób tego nie robi, nawet nie zdając sobie sprawy, z tego, jak ważne jest to, w profilaktyce tego typu nowotworów.

Domowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramówDomowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramówCzytaj dalej

Nietypowe zmiany, które wywołuje rak skóry

Na wstępie warto wspomnieć o tak zwanym systemie ABCDE. Służy on do kontrolowania znamion, które już mam na swojej skórze. Jeżeli zaobserwujemy na nich zmiany określone właśnie przez ten system, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Każda z liter w systemie ABCDE odnosi się do innego rodzaju zmian i jest pierwszą literą z angielskich słów, które je określają. Zaczynając od A, mamy asymetrię, następnie nierówne i postrzępione brzegi, zmianę koloru, zmianę rozmiaru oraz ewolucję. Ten ostatni punkt odnosi się do postępujących zmian w obrębie znamienia.

Kolejnymi objawami, które powinny nas niepokoić, są błyszczące guzki, które swoim wyglądem mogą przypominać perły. Najczęściej pojawiają się na twarzy, a dokładniej w obrębie czoła oraz w okolicy oczu i nosa. Niekiedy obecne są także na plecach. Bardzo rzadko obserwuje się je na kończynach. Łatwo je pomylić z ugryzieniem komara, jednak jeżeli zmiana nie znika przez kilka tygodni, to natychmiast powinniśmy udać się do lekarza.

Niekiedy rak skóry przybiera postać niewielkiego i płytkiego owrzodzenia, które wyglądem przypomina ranę. Również pokrywa ją strupek, który po kilku dniach powinien odpaść, a na jego miejsce pojawia się następny. Jeżeli taka zmiana nie goi się przez dłuższy czas, to może oznaczać, że cierpimy na raka podstawnokomórkowego.

Jak podaje portal medonet.pl, warto też zwracać uwagę na wszelkie uszkodzenia skóry, które nie chcą znikać. Tyczy się to zarówno ukąszeń przez owady, jak i ran, czy śladów po uderzeniu. Każda taka zmiana powinna po jakimś czasie zniknąć, jednak jeżeli tak się nie dzieje, to może oznaczać, że z naszym zdrowiem nie jest najlepiej.

Innymi rzeczami, na które warto zwracać uwagę, są kolorowe znamiona. Naszą szczególną uwagę powinny przykuwać te w barwie czerwonej, fioletowej i niebieskiej. Wynika to z tego, że nawet jeżeli ich kształt jest regularny, to z czasem mogą przemienić się w raka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska Miss została zamordowana. Stalker zasztyletował ją w biały dzień
  2. Filip Chajzer pochwalił się mamą. "Wygląda młodziej od syna"
  3. Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki Budzik
  4. Karin Stanek kochały miliony. Artystka zmarła przez chorobę, z którą zmagał się każdy z nas
  5. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  6. Kiedy zachorował na nowotwór zaczął codziennie jeść popularny produkt. Zadziwił lekarzy, z jego ciałem zaczęły się dziać niesłychane rzeczy

Następny artykuł