Rak jelita grubego atakuje coraz młodsze osoby
unsplash_Online Marketing
Autor Aneta Młodawska - 7 Marca 2020

Niebezpieczny nowotwór atakuje coraz młodsze osoby. Każdego roku diagnozowany jest u 13 tysięcy pacjentów

Rak jelita grubego jest przyczyną 665 tys. zgonów rocznie na całym świecie. W Polsce co roku ponad 13 tys. osób dowiaduje się o chorobie, z czego ponad 9 tys.umiera. Większość przypadków raka jelita grubego rozpoznawana jest u pacjentów powyżej 50 roku życia, jednak coraz częściej zdarza się, że na chorobę zapadają osoby młode.

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim, na który chorują kobiety. Wczesna wykrywalność nowotworów jelita grubego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Chorzy, u których rak został wykryty we wczesnym stadium, mają znacznie lepsze rokowania i szansę na szybsze wdrożenie terapii.

Rak jelita grubego rozwija się bardzo często zupełnie bezobjawowo, dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania kontrolne. Jak informują specjaliści, pomimo coraz większej świadomości ludzi na temat występowania nowotworów, od kilku lat zachorowalność na raka jelita grubego wzrasta. Sytuacja jest jeszcze bardziej niepokojąca, zważywszy na to, że na chorobę coraz częściej zapadają młodzi ludzie.

Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w PolsceMinisterstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w PolsceCzytaj dalej

Rak jelita grubego atakuje coraz młodsze osoby

Najnowsze badania ujawniły, że rak jelita grubego nie jest już domeną wyłącznie ludzi starszych. Odpowiedzialna jest za to przede wszystkim nieodpowiednia dieta, dlatego onkolodzy alarmują, by zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe i regularne posiłki. Analizy naukowców z University of Michagan ujawniły bowiem, że już co siódmy przypadek zachorowania dotyka osobę wieku poniżej 50 lat.

Naukowcy poddali analizie dane ok. 260 tys. pacjentów cierpiących na raka jelita grubego. Znajdowali się oni w rejestrze prowadzonym od 1998 do 2011 roku na potrzeby badania Surveillance, Epidemiology and End Results. Analizy ujawniły, że ok. 15 proc. badanych nie ukończyło jeszcze 50 lat. U osób młodszych najłatwiej wyleczyć chorobę, jednak ci niechętnie poddają się badaniom i zbyt późno odwiedzają gastrologa.

– O raku jelita grubego zwykło się myśleć jako o chorobie wieku podeszłego. Nasze badanie powinno uświadomić lekarzom, że jest to myślenie błędne. Pokazaliśmy, że coraz częściej nowotwór ten atakuje osoby młodsze – mówi dr Samantha Hendren, jedna z autorek badań.

Jak podaje portal WP abcZdrowie, choroba objawia się przede wszystkim problemami z wypróżnianiem. Najczęściej odbywa się ono nieregularnie i towarzyszy mu dyskomfort niepełnego wypróżnienia się. Zaparcia pojawiają się w wyniku rozrastających się wewnątrz jelita polipów, które zmniejszają wewnętrzny przekrój jelita. W takiej sytuacji mogą pojawiać się nawet kilkutygodniowe biegunki. Rozwojowi choroby może towarzyszyć anemia, ogólne osłabienie czy szybsze męczenie się. Zdarzają się również bóle brzucha, nudności, wymioty i krwawienie z odbytu.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie kiedy skończy się epidemia. Swoją wizją podzielił się z Polakami

2. Uwielbiana aktorka zrobiła niemożliwą rzecz na pogrzebie Królikowskiego. Nigdy nie widzieliśmy podobnego zachowania

By uchronić się przed rakiem jelita grubego, pomocne są nawet niewielkie zmiany w diecie. Chodzi o regularne posiłki, unikanie tłuszczu i czerwonego mięsa na poczet pełnoziarnistych produktów oraz odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Takie nawyki znacząco obniżają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Warto pamiętać, że im szybsza diagnoza, tym większa szansa na wyleczenie. By zbadać stan swoich jelit, warto wykonywać kolonoskopię, która wykrywa polipy w jelicie. Należy przeprowadzać ją profilaktycznie co najmniej raz na 5 lat, natomiast test na krew utajoną raz do roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zjedzenie hitowego produktu może być niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej wyrzucić go do śmieci
  2. Żona zmarła na raka. Minęły dwa lata, zanim mąż otrzymał od niej łamiący serce list
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Zmiana dla 850 tys. Polaków. 500 plus z nowym progiem dochodowym

Następny artykuł