Rak krtani: objawy
fot. unsplash.com/Marcelo Leal
Autor Karol Zaborowski - 7 Lipca 2020

Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami

Rak krtani według statystyk dotyka częściej mężczyzn niż kobiet. Wynika to z tego, że płeć piękna statystycznie rzadziej sięga po papierosy, które stanowią główną przyczynę tego nowotworu. Niestety jego objawy zwłaszcza we wczesnym stadium mogą być bardzo mylące.

Rak krtani, podobnie jak inne nowotwory staje się groźniejszy w momencie, gdy ma więcej czasu na rozrastanie się i zajmowanie kolejnych narządów. Z tego też względu specjaliści od lat apelują, aby zadbać o odpowiednią profilaktykę, która zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się u nas guza.

W przypadku raka krtani powinniśmy zrezygnować z palenia tytoniu, ponieważ jest to główna przyczyna powstawania tego nowotworu. Również odpowiednia dieta i tryb życia zwiększą nasze szanse, ale i tak nie dadzą pewności, że choroba się u nas nie rozwinie.

Wstrząsające wiadomości obiegły media. 2-latka śmiertelnie potrącona przez ojcaWstrząsające wiadomości obiegły media. 2-latka śmiertelnie potrącona przez ojcaCzytaj dalej

Rak krtani i jego objawy

Jak podaje portal medonet.pl, ze względu na umiejscowienie guza pierwsze z jego objawów dotyczą naszego narządu mowy, a także układu oddechowego. Z tego też względu pacjenci bardzo często narzekają na uciążliwą chrypkę, uczucie jakby coś utknęło nam w gardle, zmiana głosu i częsty ból gardła.

Często też pojawia się uciążliwy mokry kaszel z dużą ilością plwociny. Również problemy w oddychaniu w postaci duszności stanowią powszechną przypadłość przy tym rodzaju raka. Oczywiście chorzy zaczynają również tracić masę ciała bez widocznego powodu, jednak jest to objaw występujący przy większości nowotworów złośliwych.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niedoboru potasu w organizmie. Lepiej ich nie bagatelizować, gdyż jest niezwykle ważny dla zdrowia

2. Dostałeś pomoc z tarczy? Szykuj się na kontrolę, ZUS będzie prześwietlał każdego

Niestety tak niespecyficzne objawy wywoływane przez raka krtani sprawiają, że łatwo można je pomylić, chociażby ze zwykłym przeziębieniem. Jedyna różnica jest taka, że przy nowotworze mają one charakter przewlekły.

Warto o nich pamiętać, ponieważ leczenie raka krtani może być naprawdę nieprzyjemne. Często wymaga ono chirurgicznego usunięcia części lub nawet całego narządu. Oczywiście znacząco utrudniać to może normalną mowę oraz oddychanie. U pacjentów, którym usunięto całą krtań, niezbędne jest wykonanie specjalnego otworu z przodu szyi, aby mogli oddychać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. Beata Szydło gościła u Tadeusza Rydzyka. Nie miała litości
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Znany dziennikarz sportowy znalazł nową pracę. Z poprzedniej wyleciał po oskarżeniach o molestowanie

Następny artykuł