objawy raka płuc
fot. https://unsplash.com/ Annie Spratt
Autor Natalia Niewczas - 6 Września 2020

Wczesne objawy raka płuc niezwykle łatwo pomylić z innymi chorobami. Błąd może kosztować nas bardzo wiele

Rak płuc stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego pod żadnym pozorem nie należy go lekceważyć. Znajomość objawów nowotworu pozwala na szybką reakcję, która jest kluczowa w leczeniu.

Rak to inaczej nowotwór złośliwy - komórki rakowe cechuje zdolność do niepohamowanego wzrostu, a tym samym do dawania przerzutów na inne organy. Nowotwór sam w sobie może występować w formie łagodnej, a chirurgiczne wycięcie zmiany zwykle kończy leczenie. To nowotwory złośliwe są dla człowieka wyjątkowo groźne. Do grupy najczęściej występujących guzów o charakterze złośliwym należy między innymi rak płuc.

Wielka zapowiedź Ministra Zdrowia. Przedstawił nową strategię walki z koronawirusem na jesieńWielka zapowiedź Ministra Zdrowia. Przedstawił nową strategię walki z koronawirusem na jesieńCzytaj dalej


Rak płuca może przez lata nie dawać jednoznacznych sygnałów


Rak płuc to diagnoza, którą w Polsce słyszy co roku ok. 22 tysięcy pacjentów. Niechlubna statystyka czyni złośliwego guza płuc jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów w naszym kraju. Choć występuje u obu płci, to panowie borykają się z nim częściej. Co ważne, rokowania w przypadku wystąpienia tego problemu onkologicznego niestety nie są dla chorego najlepsze.


Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, rak płuc nie stanowi wśród chorób onkologicznych wyjątku - objawy świadczące o obecności guza, zwłaszcza te związane z odczuwalnym, silnym bólem, najczęściej pojawiają się dopiero wtedy, gdy zmiana osiągnęła zaawansowane stadium, a co za tym idzie, w obrębie ciała wystąpiły przerzuty. Nie znaczy to jednak, że ciało nie próbuje alarmować pacjenta wcześniej. Często organizm po prostu robi to w wymagający naszej czujności sposób.


Warto podkreślić, że wczesne objawy raka płuc są nieswoiste - mogą towarzyszyć także innym chorobom, przez co wielu pacjentów decyduje się je lekceważyć. Do pierwszych symptomów mogących zwiastować rozwój nowotworu złośliwego płuc zaliczamy przede wszystkim kaszel, który pojawia się nawet w 75% przypadków. Niepokojący kaszel wyróżnia odkrztuszanie wydzieliny i zmiana swego charakteru.


Do innych wczesnych objawów złośliwego guza płuc należą też nawracające bóle klatki piersiowej i problemy z oddychaniem (duszności, świszczący oddech), będące skutkiem stanów zapalnych powstałych w obrębie płuc. Szczególnie alarmujące jest również krwioplucie, a nawet wystąpienie długo utrzymującej się chrypki. Warto pamiętać, że przypisywane intensywnemu trybowi życia chudnięcie i chroniczne zmęczenie stanowią równie alarmujące sygnały.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna German nie chciała się leczyć, mimo błagań lekarzy i bliskich. Zabiła ją niebezpieczna choroba, której objawy powinien znać każdy
2. Patologia polskiego rynku pracy. Ukrywają zakażenia, by nie stracić pieniędzy


Szkodliwość papierosów została wielokrotnie potwierdzona badaniami naukowymi, przez co z oczywistych względów to palacze są grupą najbardziej narażoną na występowanie nowotworów złośliwych płuc. Osoby palące są jednak przyzwyczajone do stałego pokasływania lub chrypki, przez co często bagatelizują podobne objawy i odpuszczają konsultacje ze specjalistą. Jak się okazuje, to błąd. W przypadku tej choroby onkologicznej to właśnie szybka reakcja na niepokojące symptomy i decyzja o wizycie u specjalisty może uratować życie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iza: ”Od lat sprzątam u bogaczy, zdradzę wam ich największy sekret. Wszyscy robią rzecz, która wywołuje u mnie mdłości”
  2. Trąba powietrzna na Mazurach. Wszystko latało. Ludzie stracili cały dorobek życia
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Po posiłku pijasz herbatę? Finał może być tragiczny, nie popełniaj błędu milionów

Następny artykuł