rak wątroby
fot. https://pixabay.com/ fernandozhiminaicela
Autor Natalia Niewczas - 7 Września 2020

Pierwsze objawy raka wątroby. Wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na wyleczenie

Rak plasuje się na szczycie listy najbardziej śmiercionośnych chorób. W Polsce z powodu nowotworów złośliwych każdego roku umiera ok. 100 tysięcy pacjentów. Choć społeczna świadomość dotycząca profilaktyki rośnie, wielu chorych wciąż trafia do gabinetu lekarskiego zbyt późno.

Rak wątroby - taką diagnozę słyszy niemal pół miliona osób każdego roku, to trzeci najbardziej śmiercionośny nowotwór złośliwy na świecie. Statystycznie częściej dotyczy mężczyzn. Jego objawy są niestety nieswoiste, przez co niekiedy trudno rozpoznać rozwijający się w ciele onkologiczny problem.

128-latek z Argentyny twierdzi, że jest znanym dyktatorem. Ma zamiar zrobić coś, co wywróciłoby do góry nogami nasze postrzeganie historii128-latek z Argentyny twierdzi, że jest znanym dyktatorem. Ma zamiar zrobić coś, co wywróciłoby do góry nogami nasze postrzeganie historiiCzytaj dalej


Rak wątroby może dawać niecharakterystyczne objawy

W przypadku raka wątroby, podobnie jak w przypadku większości chorób onkologicznych, kluczowe znaczenie ma czas. Im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie, pojawiające się w obrębie ciała alarmowe sygnały.

Jak podaje portal onkolmed.pl, obecność nowotworu złośliwego wątroby w organizmie może sygnalizować to, co widoczne gołym okiem: obrzęki nóg, niespowodowana stosowaniem diety lub ćwiczeniami utrata masy ciała bądź żółtaczka, będąca zabarwieniem skóry lub gałek ocznych na żółtawy odcień.

Do innych, wczesnych objawów raka wątroby zaliczamy także problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego. Zaliczają się do nich wymioty, mdłości, uczucie sytości czy utrzymujący się przez dłuższy czas brak apetytu.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 8-latka. Wraz z kolegami bawiła się w duszenie
2. 142 zł na rękę więcej, cięcie urlopów i nowe odszkodowania. Idą zmiany w Kodeksie pracy

Nowotwór złośliwy wątroby może powodować chroniczne zmęczenie oraz bóle zlokalizowane w okolicy prawego łuku żebrowego. Równie niepokojący jest wystąpienie tak zwanego “wodobrzusza”, czyli znaczne powiększenie jamy brzusznej pacjenta wynikające z nagromadzenia się płynów w otrzewnej.

Wystąpienie każdego z wyżej wymienionych symptomów powinno zostać skonsultowane z lekarzem, szczególnie gdy objaw wyraźnie nasila się lub utrzymuje przez dłuższy czas. Zachowanie onkologicznej czujności może przyczynić się bowiem do uratowania życia pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga: Już dziś od godziny 8.00 wchodzi w życie wielka zmiana. Wielu Polaków będzie załamanych
  2. TVN pilnie alarmuje. Żywioł uderzy w Polskę, ostrzeżenia 1. stopnia
  3. Niepokojące słowa papieża Franciszka. Ostrzega przed jeszcze gorszą plagą niż koronawirus
  4. Objawy raka, które dostrzeżesz gołym okiem. Kiedy się pojawią, nie ma czasu do stracenia
  5. Lekarze biją na alarm. Popularne badanie sposobem na wyciąganie pieniędzy
  6. Niestety, otrzymała najgorszą diagnozę - złośliwy nowotwór, zrezygnowała z leczenia i wycięła zdrową część ciała. Przez chorobę zdecydowała się na zdumiewającą dietę

Następny artykuł