rak wątroby
pixabay.com/HansMartinPaul
Autor Natalia Niewczas - 7 Października 2020

Rak wątroby może dawać bardzo nietypowe objawy. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko

Rak to jedna z chorób, na którą Polacy umierają najczęściej. Każdego roku z powodu nowotworów złośliwych w naszym kraju umiera nawet 100 tys. pacjentów. W przypadku raka to czas odgrywa kluczową rolę - szybka reakcja na pierwsze objawy choroby może uratować życie.

Rak wątroby co rok zabiera życie nawet 2 tys. Polaków. Choć nowotwór tego narządu nie należy do najczęściej rozpoznawanych guzów złośliwych, od 1990 roku liczba zachorowań zwiększyła się niemal dwukrotnie. Na pierwsze objawy choroby należy reagować zdecydowanie, wskazane jest również zachowanie dużej czujności. Rak wątroby może objawiać się bowiem w niezwykle subtelny sposób.

Papież Franciszek zwrócił się bezpośrednio do Polaków. Ma do nas wielką prośbęPapież Franciszek zwrócił się bezpośrednio do Polaków. Ma do nas wielką prośbęCzytaj dalej


Rak wątroby może objawiać się niepozornie


Osoby zmagające się z rakiem wątroby często skarżą się na ból brzucha, który skupia się pod prawym żebrem. Dolegliwość nasila się, gdy chory naciska górną część brzucha. Pacjenci opisują ból jako tępy i wyjątkowo silny.


Jak podaje portal parenting.pl, o obecności nowotworu złośliwego w ciele pacjenta mogą świadczyć również zmiany dostrzegalne gołym okiem. W tym przypadku chodzi między innymi o żółtaczkę, zabarwiającą skórę lub białka oczu na żółtawy odcień. Równie niepokojący objaw stanowią ciemne, szorstkie w dotyku przebarwienia na skórze.


Innym alarmującym symptomem jest nagła utrata masy ciała. Jeżeli spadek wagi nie jest spowodowany zmianą nawyków żywieniowych lub intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, może świadczyć o rozwoju złośliwego guza. Podobnie subtelny sygnał ostrzegawczy stanowi utrata apetytu.


Zaawansowane stadium raka wątroby łączy się natomiast z objawami niewydolności tego narządu. Występują wówczas zaburzenia hormonalne, wzrasta temperatura ciała, a poziom glukozy w organizmie wyraźnie spada.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Policjanci już wystawiają mandaty na 500 zł. Dają tylko jedną szansę
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła


Wcześnie wykryty rak wątroby jest w pełni uleczalny. Choć o profilaktykę nowotworów warto dbać zawsze, na regularne wykonywanie badań kontrolnych i obserwację własnego ciała powinny zwrócić uwagę zwłaszcza osoby korzystające z używek. Alkohol i papierosy zwiększają bowiem ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy wątroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem ruszą masowe kontrole Polaków, sypną się gigantyczne kary. Złe wieści dla podróżujących
  2. Znamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasne
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Rewolucyjne "kotletopierogi". Stukrotnie lepsze niż schabowe, mielone i pierogi

Następny artykuł