rak - zasady WHO, które mogą przed nim uchronić
unsplash_Luis Melendez
Autor - 8 Lutego 2020

WHO informuje jak uniknąć raka. Zalecenia, których warto przestrzegać

Rak zaczyna się wówczas, gdy normalna komórka staje się rakową. Tak się dzieje, gdy coś zakłóca DNA, zmieniając kod, który monitoruje cykl życiowy komórki. Istnieje wiele metod leczenia. Są one wybierane na podstawie typu raka, jego lokalizacji, zakresu występowania i stadium, w którym zostało zdiagnozowane. WHO informuje, jak należy postępować, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Rak jest drugą w kolejności, po chorobach sercowo-naczyniowych, przyczyną śmierci w Polsce, w tym wielu śmierci przedwczesnych. Każdy z nas nosi w sobie jakieś mutacje genetyczne, ale tylko u niektórych rozwija się z tego powodu choroba nowotworowa. Narażenie na zewnętrzne czynniki rakotwórcze, takie jak dym tytoniowy czy promieniowanie, sprawia, że mechanizmy obronne organizmu okazują się niewystarczające. Wiele osób zastanawia się więc czy i jak nowotworom można zapobiegać lub też, jak znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania. By zapobiec powstawaniu nowotworów, Światowa Organizacja Zdrowia opracowała Europejski Kodeks Walki z Rakiem.

Domowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramówDomowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramówCzytaj dalej

Rak został rozpoznany u ponad miliona Polaków w ciągu ostatnich 15 lat

Według Najwyższej Izby Kontroli do 2025 roku nowotwory prześcigną choroby sercowo-naczyniowe i staną się główną przyczyną zgonów w Polsce. Już teraz z ich powodu umiera ponad 100 tys. Polaków rocznie, a zachorowalność według prognoz w ciągu pięciu następnych lat wzrośnie o 25 proc. Według statystyk kobiety najczęściej chorują na raka piersi, płuc i trzonu macicy. U mężczyzn zaś diagnozuje się najwięcej nowotworów złośliwych gruczołu krokowego, płuc, i okrężnicy. Nowotwory złośliwe stały się ogromnym problemem zdrowotnym osób w wieku młodym i średnim, dlatego tak ważne jest unikanie szkodliwych czynników, już od najmłodszych lat.

Światowa Organizacja Zdrowia z inicjatywy Komisji Europejskiej opracowała zalecenia, dzięki którym znacznie zmniejszymy ryzyko zachorowania na raka. Jedną z najważniejszych zasad jest kategoryczne unikanie tytoniu. Ważne jest, by utrzymywać czyste powietrze w domu i wspierać politykę antynikotynową w pracy. Należy również pamiętać o aktywności fizycznej w życiu codziennym i utrzymywaniu zdrowej masy ciała. Czas spędzany na siedzeniu powinien być ograniczony. Powinniśmy również jeść dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców. Żywność wysokokaloryczną o dużej zawartości cukru lub tłuszczu, czerwone mięso i potrawy bogate w sól powinny być znacznie ograniczone.

Należy także unikać słodkich napojów i przetworzonego mięsa. Alkohol również nie jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia, dlatego powinniśmy ograniczyć jego spożycie lub całkowicie wyeliminować. Należy także unikać zbyt dużej ilości słońca i dbać, by unikały go dzieci. Pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej i odpuśćmy sobie spędzanie czasu na leżaku. Dbajmy o ochronę przed substancjami rakotwórczymi w miejscu pracy. Niezmiernie ważne jest postępowanie zgodnie z instrukcjami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa. Jeśli jesteśmy narażeni na wysoki naturalny poziom promieniowania spowodowany dużym stężeniem radonu w domu, należy jak najszybciej podjąć działania w celu zmniejszenia promieniowania.

W przypadku kobiet karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka, a hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko niektórych nowotworów. Warto zatem karmić swoje dziecko piersią i ograniczyć stosowanie terapii hormonalnej. Należy upewnić się, że dzieci biorą udział w programach szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dla noworodków) i HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego (dla dziewcząt). Warto także brać udział w programach badań przesiewowych w kierunku raka jelita, raka piersi oraz w przypadku kobiet rak szyjki macicy. Badania mówią, że gdyby każdy wcielił w życie 12 zasad WHO, w Europie udałoby się uniknąć niemal połowy wszystkich zgonów spowodowanych rakiem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczycielka kazała uczniom zrobić sobie zdjęcia. W życiu nie spodziewali się, do czego je wykorzysta
  2. Nie żyje gwiazda Polsatu. Zmarła zaraz po zdjęciach
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Myślisz, że nie jesz przeterminowanego i nadgniłego mięsa? Ujawniamy sposoby sklepów na "odświeżanie" jedzenia, porażające

Następny artykuł