Rak wątroby - objawy
pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Barbara Bujar - 8 Sierpnia 2020

Objawy raka wątroby. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów, bardzo ciężko go wykryć

Rak wątroby to jeden z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Pojawia się w organizmie człowieka i powoli niszczy cały narząd. W początkowym etapie nie daje żadnych objawów, co bardzo utrudnia diagnozę i spowalnia podjęcie leczenia. Z czasem choremu zaczynają dokuczać jednak pewne charakterystyczne symptomy, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Zobacz, jak je rozpoznać.

Rak wątroby to bardzo poważna przypadłość, która rocznie rozpoznawana jest u około 3 tysięcy Polaków. Najbardziej narażone są na nią osoby, które chorują na marskość wątroby albo zmagają się z zakażeniami wirusami wątroby typu B i C. Oczywiście przyczyny mogą leżeć zupełnie gdzie indziej, a pacjent może nie być świadomy zagrożenia. W trosce o swoje zdrowie najlepiej jest kontrolować stan swojego zdrowia, a każdą niepokojąca dolegliwość skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

TVP podało dramatyczne informacje. Naliczono już 160 ofiar śmiertelnych, wkrótce może być jeszcze więcejTVP podało dramatyczne informacje. Naliczono już 160 ofiar śmiertelnych, wkrótce może być jeszcze więcejCzytaj dalej

Objawy, którymi charakteryzuje się rak wątroby, zazwyczaj pojawiają się bardzo późno. Warto je znać

Jak informuje serwis internetowy Radia Zet, rak wątroby to rodzaj nowotworu złośliwego o wyjątkowo złym rokowaniu. Pojawia się w narządzie w postaci litego guza, który wywodzi się z hepatocytów, czyli głównych komórek miąższu wątroby. Najczęściej wykrywany jest u osób chorujących na marskość wątroby, u których powstaje na skutek ostrego uszkodzenia lub przewlekłego zapalenia narządu.

Przyczyn pojawienia się raka wątroby jest jednak znacznie więcej. Choroba może być efektem przerzutów innych nowotworów złośliwych. Na jej rozwój mogą wpłynąć także czynniki zewnętrzne, a także wewnętrzne. Do pierwszej grupy zalicza się między innymi niewłaściwą dietę, nałogowe palenie tytoniu, nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, schistosomatozę oraz wymienione wcześniej wirusy typu B i C. Takie czynniki odpowiadają za około 80 procent zachorowań.

Obok przyczyn zewnętrznych można wyróżnić także te wewnętrzne. Uznaje się za nie niektóre choroby metaboliczne, uwarunkowanie genetyczne, pierwotną marskość żółciową wątroby, a także niealkoholowe stłuszczenie narządu. Choć wymieniona grupa dużo rzadziej wywołuje powstanie raka wątroby, stanowi dla człowieka niemałe zagrożenie.

Bez względu na przyczynę rak wątroby jest bardzo niebezpieczny. Niestety, jego rozpoznanie nie jest łatwe. Narząd ma bardzo dużą rezerwę funkcjonalną, dzieki której może pracować, nawet gdy jego część została już uszkodzona. To w znacznym stopniu ogranicza mozliwośc rozpoznania choroby i powoduje, że objawy pojawiają się dopiero w późniejszym etapie jej rozwoju.

W przypadku raka wątroby szybka diagnoza jest konieczna. Podstawą jest przy tym badanie USG, które pozwoli na wykrycie niebezpiecznego guza. Aby je wykonać, pacjent jak najszybciej musi zgłosić się do lekarza. Powinny skłonić go do tego objawy wymienione poniżej.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Stary dokument, na którym zyskasz naprawdę dużo. Z pewnością masz go jeszcze w szafie

Do najczęstszych symptomów, które towarzyszą rozwojowi raka wątroby, należą: tępy ból w prawym podbrzeżu, uczucie pełności w nadbrzuszu oraz wzdęcia. Brzuch pacjenta może być także napięty, a w prawym podbrzeżu może pojawić się wyczuwalny guz. Dodatkowo chory może skarżyć się z powodu ciągłego uczucia zmęczenia, utraty apetytu, skurczów mięśni oraz dokuczającej gorączki. Nowotworowi wątroby mogą towarzyszyć także widoczne zmiany skórne, między innymi zapalenie skórno-mięśniowe, pęcherzyca liściasta oraz rogowacenie słoneczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wąż grasuje po warszawskim osiedlu. Rada osiedla ostrzega, uważajcie
  2. Małgorzata Rozenek-Majdan przerwała milczenie. Wykazała się odwagą, jakiej wielu brakuje
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł