profilaktyka raka
fot. https://unsplash.com/ Brooke Lark
Autor Natalia Niewczas - 9 Sierpnia 2020

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka każdego rodzaju? Trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad

Rak zabiera życie prawie 100 tysięcy polskich pacjentów każdego roku. Ta wyjątkowo przerażająca liczba w skali świata prezentuje się jeszcze gorzej. Szacuje się, że z powodu chorób onkologicznych łącznie umiera nawet 10 milionów pacjentów co rok.

Rak to bardzo podstępna choroba - potrafi rozwijać się w organizmie po cichu, przez wiele lat nie sygnalizując swej niszczycielskiej obecności wystąpieniem żadnych objawów. Liczba umierających z powodu tej choroby pacjentów jest przerażająco wysoka i sama w sobie stanowi wystarczający powód do tego, by zapoznać się z zalecaną przez specjalistów profilaktyką nowotworów. Możemy bowiem zrobić naprawdę wiele, by zminimalizować ryzyko zachorowania.

Artur Barciś apeluje do wszystkich Polaków. Artur Barciś apeluje do wszystkich Polaków. "Czy was wszystkich" (WIDEO)Czytaj dalej


Rak daje się odpędzić odpowiednim >


Rak, czyli nowotwór złośliwy, cechuje niepohamowana zdolność do wzrostu - właśnie ta zdolność odróżnia go od nowotworów o charakterze łagodnym i sprawia, że choroba ta jest tak niebezpieczna. Złośliwe guzy często są diagnozowane za późno, co znacznie zmniejsza szanse pacjenta na wyleczenie. Nie oznacza to, że pozostajemy wobec raka bezbronni - wręcz przeciwnie. Chociaż na czynniki genetyczne nie mamy wpływu, przestrzeganie kilku zdrowych zasad znacząco redukuje ryzyko zachorowania.


Jak podaje portal mp.pl, pierwszą, podstawową zasadą prawidłowej profilaktyki nowotworowej jest rezygnacja z palenia. Szkodliwość dymu tytoniowego wielokrotnie potwierdzały naukowe badania, podobnie jak jego działanie kancerogenne. Palenie zwiększa ryzyko zachorowania nie tylko na raka płuc, ale i na nowotwór złośliwy trzustki czy żołądka, a nawet piersi. Wystarczą cztery lata od rzucenia nałogu, by nie tylko znów odetchnąć pełną piersią, ale i znacznie zmniejszyć szanse na rozwój raka względem osób nieprzerwanie palących.


Równie ważne co rzucenie palenia jest utrzymanie prawidłowej wagi. Nadwaga i otyłość przyczyniają się nie tylko do powstawania chorób układu krwionośnego, ale i tych onkologicznych. Zbędną tkankę tłuszczową zredukują chroniące ciało przed rakiem ćwiczenia - już 30 minut aktywności fizycznej dziennie pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na raka.


Powiedzenie “jesteś tym, co jesz” rozpowszechniło się nie bez przyczyny - dieta to solidna podstawa profilaktyki nowotworowej. Jadłospis wzbogacony dużą ilością warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów, a ubogi w żywność przetworzoną, tłuszcz i dodatki chemiczne, znacznie zredukuje ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Niemcy nie chcą nosić maseczek, jest gorzej niż u nas. Próby zwrócenia uwagi wywołują agresję


Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie się do tych kilku prostych wskazówek powinno zostać uzupełnione regularnymi badaniami kontrolnymi. Warto dodać, że jeżeli w najbliższej rodzinie pacjenta wystąpiła choroba nowotworowa, zaleca się wykonywanie profilaktycznych badań na dziesięć lat przed osiągnięciem wieku, w którym zachorował krewny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wąż grasuje po warszawskim osiedlu. Rada osiedla ostrzega, uważajcie
  2. Zmasowany atak na Kingę Dudę. Niezwykle dotkliwe słowa, jest wzywana do reakcji
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł