rak krtani
unsplash.com/Annie Spratt
Autor Natalia Niewczas - 9 Października 2020

Wiele osób myli go ze zwykłym przeziębieniem. Rak krtani daje podstępne objawy, wykrycie choroby jest jednak możliwe

Rak to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Tylko w naszym kraju z powodu nowotworów złośliwych życie traci co roku nawet 100 tys. osób. Nie oznacza to, że pacjenci pozostają wobec raka całkowicie bezbronni. W przypadku chorób onkologicznych kluczowa jest odpowiednia profilaktyka oraz szybkie postawienie diagnozy, w czym pomaga uważne obserwowanie pojawiających się w obrębie ciała objawów.

Rak krtani to choroba, której rozpoznanie wymaga dużej czujności onkologicznej. Pierwsze sygnały alarmowe, mogące świadczyć o obecności złośliwego guza, niekiedy łatwo bowiem pomylić z symptomami zwykłego przeziębienia. Należy do nich między innymi towarzyszący infekcjom kaszel czy duszność.

Zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo. Jak rozpoznać, że infekcję mamy już za sobą?Zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo. Jak rozpoznać, że infekcję mamy już za sobą?Czytaj dalej

Rak krtani potrafi doskonale usypiać czujność pacjenta


Rak krtani statystycznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Nie oznacza to jednak, że panie powinny zrezygnować z profilaktyki nowotworów - dla obu płci choroba jest równie niebezpieczna. Ten złośliwy nowotwór w większości przypadków pojawia się między 45 a 70 rokiem życia. Jego objawy łatwo pomylić z infekcją, chory może skarżyć się na kaszel, duszności lub ból gardła.


Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, do wczesnych objawów raka krtani zaliczamy przede wszystkim problemy z przełykaniem oraz chrypkę. Chorzy doświadczają również nieprzyjemnego uczucia tak zwanej “blokady w gardle” - mają wrażenie, że znajduje się tam ciało obce. Symptomy są szczególnie niepokojące, jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas bądź wyraźnie nasilają.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Wielka kontrola w Watykanie. Ujawniono ogromny skandal, nic już się nie ukryje
3."Ruszyła lawina, nie powstrzyma jej lichy płotek" Dr Grzesiowski ocenia strategię walki z epidemią i apeluje o ważną rzecz


Objawy mogące sugerować występowanie złośliwych zmian nowotworowych w krtani to także powiększenie węzłów chłonnych znajdujących się na szyi, zauważalna zmiana barwy głosu oraz idące w parze z kaszlem odkrztuszanie znacznej ilości plwociny. Szybka konsultacja z lekarzem jest konieczna, gdy pacjent zaobserwował w odkrztuszanej wydzielinie krew.


Rak krtani niekiedy manifestuje swą obecność poprzez ciągłe, odczuwane przez chorego zmęczenie czy brak energii. Innym nieoczywistym objawem raka krtani jest szybka utrata wagi oraz bladość skóry.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ujawnił ostatniego SMSa Anny Przybylskiej. Łzy same cisną się do oczu. "Ilekroć widzę na mapie Gdynię, to wtedy zawsze myślę o Ani"
  2. Uczniowie wrócą do nauki zdalnej? Nieoficjalne informacje zalewają Internet
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Anielska rozkosz dla podniebienia, najlepsze pieczone ziemniaki. Dodatki sprawiają, że nie potrzebujesz na obiad nic więcej

Następny artykuł