Objawy raka płuc
pixabay.com/oracast
Autor Barbara Bujar - 10 Lipca 2020

Wczesne objawy raka płuc. Gdy się pojawią, nie ma czasu do stracenia

Rak płuc jest jednym z najbardziej znanych nowotworów. Podstępna choroba, która rozwija się w klatce piersiowej, bardzo często okazuje się śmiertelna. Abu uniknąć tak poważnego rozwoju choroby, należy pamiętać o szybkim rozpoznawaniu nawet najprostszych objawów. Wcześnie postawiona diagnoza to szanse na pomyślny przebieg leczenia, a nawet powrót do zdrowia.

Jak podaje Radio Zet, rak płuc to rodzaj nowotworu, który diagnozowany jest u pacjentów stosunkowo często. Najczęściej rozpoznaje się go przypadkiem podczas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowych, które wykonywane są w zupełnie innym celu. Jego rokowania zazwyczaj nie są wysokie, co jest konsekwencją późnego wykrywania objawów. Rozpoznanie ich na wczesnym etapie nie jest łatwe, ponieważ rak płuc rzadko sygnalizuje wtedy o sobie w sposób charakterystyczny. Z tego względu należy zwracać uwagę nawet na najmniejsze zmiany w naszym organizmie.

Poważne zmiany dotyczące kwarantanny. Wejdą w życie już za kilka dniPoważne zmiany dotyczące kwarantanny. Wejdą w życie już za kilka dniCzytaj dalej

Rak płuc jest bardzo niebezpieczny. Wczesne wykrycie objawów zwiększa szanse na pomyślne leczenie

Początkowe objawy nowotworu płuc nie należą do charakterystycznych, dlatego tak często są bagatelizowane. Obojętnie w stosunku do nich najczęściej podchodzą palacze, którzy tłumaczą je efektami swojego nałogu. Pomimo swojego zwyczajnego charakteru, symptomy te powinny wzbudzić nasz niepokój. Szybka reakcja i konsultacja lekarska mogą mieć wpływ na końcowy wynik leczenia.

Najprostszym i najczęstszym objawem raka płuc jest kaszel. Większość chorych tłumaczy go często zwykłą inną infekcją górnych dróg oddechowych. Jeżeli jednak dolegliwość utrzymuje się już od 2 do 3 tygodni i nie towarzyszą jej żadne symptomy, które mogłyby świadczyć o przeziębieniu lub innej chorobie, należy udać się do lekarza. Męczący kaszel pojawia się bowiem u 45-75 procent chorych na raka płuc. Część z nich odkrztusza także wydzielinę.

Oprócz kaszlu u chorych bardzo często obserwuje się także duszności. Prowadzi do nich ograniczenie drożności dróg oddechowych, które jest następstwem naciekania oskrzeli lub gromadzenia się płynu w jamie opłucnej. Objaw zazwyczaj pojawia się u palaczy, co nie oznacza, że osoby niepalące nie mogą go doświadczyć. Przy nowotworze płuc nierzadko pojawia się także świszczący oddech.

Do podobnych symptomów zalicza się także chrypkę, która utrzymuje się przez kilka tygodni. Towarzyszyć może jej zmęczenie, nagła utrata wagi oraz ból w klatce piersiowej. Ostatni z objawów występuje u 25-50 procent chorych i jest efektem naciekania nowotworu na ściany klatki piersiowej, żebra lub kręgosłup. Ból może być także odczuwalny w okolicach barków.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. WHO z pilnym apelem. Zmieniła zalecenia dotyczące ochrony przed koronawirusem

Rak płuc występuje w różnym stopniu nasilenia. Jeżeli objawy zostaną rozpoznane wcześnie, leczenie może zakończyć się sukcesem. Niestety w większości przypadków choroba wykrywana jest w późnym etapie, kiedy szanse na powrót do zdrowia są niewielkie. U chorych pojawiają się wtedy objawy dodatkowe. Jednym z nich jest tzw. krwioplucie, czyli odkrztuszanie wydzieliny z krwią.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wypadek podczas skoku ze spadochronem. Na miejsce wysłano śmigłowiec LPR
  2. Przełożony ojca Tadeusza Rydzyka przerwał milczenie. Podczas trwającej pielgrzymki powiedział wprost, po czyjej jest stronie;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułki

Następny artykuł